Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-07-13, 20:38
hellbound Ο χρήστης hellbound δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Λίγη βοήθεια αν είναι δυνατόν

Καλησπέρα σας, μιας και γράφω πρώτη φόρα στο forum θεωρό σκόπιμο ναι πω δυο λόγια για εμένα (όσο αφορά το χόμπι του ενιδρύου).

Μπήκα λοιπόν στο άθλημα πριν από αρκετά χρόνια έπειτα από την παρακίνηση ενός φίλου. Αγόρασα τότε ένα ενυδρείο των 100 λίτρων με ένα εσωτερικό φίλτρο το οποίο βέβαια και αντικαταστάθηκε πολύ γρήγορα με ένα εξωτερικό της eheim 2213, στο οποίο τοποθετήθηκαν δυο σφουγγάρια μπλε, υαλοβάμβακας και το υπόλοιπο με βιολογικό υλικό (μακαρόνι)
Τότε αγόραζα όλα τα προϊόντα από ένα pet shop της Θεσσαλονίκης και η ιδιοκτήτρια με βοηθούσε αρκετά με αποτέλεσμα να μην χάνω ψαράκια (να είναι καλά…)
Το ενυδρείο διαλύθηκε όταν έφυγα για φαντάρος και τα ψάρια χαρίστηκαν σε φίλους.
Κράτησα μόνο τα φυτά τα οποία και είχα μεγαλό0ση με πολύ κόπο.
Πριν κανένα τετράμηνο δεν άντεξα άλλο και είπα να ξαναρχίσω το άθλημα λόγο βέβαια έλλειψης χρόνου ήθελα κάτι αρκετά εύκολο και αποφάσισα να δοκιμάσω με χρυσόψαρα. Αγόρασα ψάρια από δύο διαφορετικά μαγαζιά και έκανα την αρχή, και όλα τα απαραίτητα βέβαια για το άθλημα. Η ρουτίνα μου είναι αλλαγές σε ποσοστό περίπου 30% κάθε εβδομάδα αμμωνία νιτρίτης μηδενικός αρκετά υψηλή θερμοκρασία κάπου στους 28 βαθμούς κελσίου (λόγο περιοχής ξέχασα να αναφέρω ότι πλέον μένω Λάρισα).
Πριν καμία εβδομάδα έχασα το πρώτο μου ψάρι και από χθες αντιμετωπίζω πρόβλημα και με το δεύτερο. Το πρώτο με το που μπήκε στο ενυδρείο ήταν σχεδόν μόνιμα στην επιφάνεια σαν να έχει πρόβλημα με το οξυγόνο (λίγο δύσκολο κατά την γνώμη μου γιατί και η έξοδος του φίλτρου δημιουργεί έντονο κυματισμό και υπάρχει και αεραντλία).
Το δεύτερο ψαράκι από χθες κάθετε στο βυθό στα πλάγια κινείται μόνο όταν το πειράξουν τα άλλα και όταν είναι για φαγητό, στο σόμα του υπάρχουν κάποια σημάδια σκούρου κόκκινου θα έλεγα (σε ένα σημείο στην ουρά στις κάτω ενώσεις της ουράς με το σώμα και σε κανένα δύο σημεία στο κάτω μέρος του σώματος του. Σημείωση ότι και τα δύο ψαράκια είναι από το ίδιο μαγαζί τα ενώ τα άλλα, από το άλλο μαγαζί< δεν καταλαβαίνουν τίποτα και είναι μέσα στην τρελή χαρά. Συνολικά αυτή τη στιγμή υπάρχουν τέσσερα ψαράκια στο ενυδρείο.
Κάπου εδώ λέω να κλίσω γιατί το παράκανα μακροσκελέστατο το post μου.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01933 seconds with 11 queries