Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 03-11-13, 01:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Δε γνωριζω αν εχει υπερεκτιμηθει η τοξικοτητα καποιων μεταλλων, ομως εχω δει παιδι να πινει 1 κιλο υδραργυρο (στις Φιλιππινες που ο καθε ενας τον χρησιμοποιει για ευκολη εξορυξη χρυσου απο το χωμα) και να μην παθαινει κατι, τουλαχιστο αμεσα...
Οταν το ειδα και ειδα πως οι γυρω μου γελουσαν εγω ειχα ψιλοχ...στει και τους ελεγα για την τοξικοτητα κτλ και αυτοι μου λεγαν πως κι εκεινοι ως παιδια το ειχαν κανει...
Με γιατρο που ειχα συζητησει γι αυτο το θεμα μου ειχε πει οτι ο τυχον υδραργυρος που μπορει να περασει μεσα στο ανθρωπινο σωμα δρα προσθετικα και αφαιρει μεταλα -οπως κανει κι απ το χωμα εξ αλλου- απο το αιμα οποτε αν καποιος ειχε καποιο τετοιο ατυχημα πρεπει να παιρνει εφ ορου ζωης συμπληρωματα σιδηρου...
Τωρα εδω εχει κριθει επικινδυνος και τοξικος... μπορει και να ειναι, αλλα απο την αλλη οσοι τρωνε ξιφια, καρχαρια και σολωμο παιρνουν αρκετη δοση (πολυ μεγαλυτερη απο αυτη που φοβουνται οι τρομολαγνοι με τις "επικινδυνες λαμπες οικονομιας που αν σπασει μια θα μολυνει ολο το γαλαξια και μερικους γειτονικους")...
Δε λεω πως προκειται για κατι αθωο, η απαγορευση καπου θα στεκει, αλλα απο την αλλη με οσα εχω δει το αντιμετωπιζω με σκεπτικισμο μηπως και ειναι σαν την απαγορευση του καπνισματος που μας μολυνει την υπεροχη ατμοσφαιρα και τις "θεωριες" περι παθητικου καπνισματος με την κοντρα Bush vs Phillipp moris (μπορει βεβαια να ειναι και κατι χειροτερο, αλλα πως να παρεις στα σοβαρα την ελεγχομενη τρομολαγνεια μετα τις υπερβολες για το καπνισμα, για τον Η1Ν1, τον αμιαντο, το μολυβδο κτλ κτλ κτλ? και οταν τα ιδια κεντρα παραπληροφορησης βγαζουν το σκασμο για το ντιζελ που καιγεται καθημερινα, για τα βληματα με DU, για τη χρηση πυρηνικων αντιδραστηρων σε περοχες με εντονη σεισμικη δραστηριοτητα, για το βομβαρδισμο της ιονοσφαιρας απο το haarp κτλ κτλ κτλ)?
Το σιγουρο ειναι πως αν ειχες θαλασσινα ψαρια μαλλον δε θα υπηρχε προβλημα ακομα και αν ηταν υδραργυρος μια και εκει βρισκονται οι συνηθισμενες πηγες του, τωρα για τα υπολοιπα το μονο που μπορω να πω ειναι πως ΔΕΝ ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε τι πραγματικα παιζει με αυτο το μεταλλο οποτε το αποφευγουμε και τελειωνει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01571 seconds with 11 queries