Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 05-09-16, 11:13
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέμε ότι μπορείς να κάνει κάποιος μια φίλτρανση με 80λτ Crystal bio του Ogata ή αλλιώς 800λτ ελαφρόπετρα ή αλλιώς 6.150λτ large gravel δεν είναι νούμερα που τα βγάζω από το κεφάλι μου και δεν ξέρω τι μου γίνεται, είναι νούμερα που είναι διαθέσιμα στο internet
Οφείλω να αναθεωρήσω αυτή την πρότασή μου και αντί για ελαφρόπετρα να βάλω "Volcanic gravel" ή "~lava rock" καθώς δεν βρήκα στοιχεία που να δείχνουν ότι όλα τα ηφαιστειογενή πετρώματα έχουν τις ίδιες ιδιότητες, ούτε βρήκα το surface area για pumice (ελαφρόπετρα).

Υ.Γ. @Τάκης, δεν διαφώνησα πουθενά ότι το Matrix είναι ελαφρόπετρα. Αν όντος τα 700μ2/λτ είναι 700.000μ2/μ3 (που έτσι βγαίνει και σε μένα) τότε σύμφωνα με τους τύπους τις ενυδρειοπονία μπορώ να χρησιμοποιήσω είτε 100λτ LECA είτε 79.3λτ Volcanic gravel είτε 0,0357λτ Matrix. Ίσως να έχουν κάνει τυπογραφικό λάθος. Τους έστειλα ένα email. Αν όντος έχουν κάνει λάθος και είναι 700μ2/μ3 τότε βγαίνει 35,7λτ (στην λίστα που είχα φτιάξει) το οποίο είναι το ίδιο ή καλύτερο σε σχέση με τις Bioballs και ακούγετε σαν ένα ποιο λογικό νούμερο!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01401 seconds with 11 queries