Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 25-09-15, 11:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το ενυδρείο δεν κάνει για χρυσόψαρα, και αν το μήκος του είναι λιγότερο από 80 πόντους δεν κάνει ούτε για το veiltail. Αν τα ψάρια είναι μικρά μπορείς για λίγο καιρό να τα κρατήσεις αλλά θα πρέπει να βρεις κάτι μεγαλύτερο.
Επειδή και εγώ έτσι λάθος ξεκίνησα στην αρχή είναι όλα ρόδινα, μετά από λίγους μήνες άρχισαν οι δυσκολίες και στο τέλος τα δράματα.
Θα σου πρότεινα να μη βάλεις τίποτα άλλο μέσα στο ενυδρείο, να αυξήσεις τις αλλαγές σου, και σε ποσότητα και σε συχνότητα , γιατί τα νιτρικά σου ήδη είναι σχετικά υψηλά και να αρχίσεις να ψάχνεις για μεγαλύτερο χώρο αν θες να κρατήσεις αυτά τα ψάρια. Το Shubunkin δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μεγάλο μπορεί να γίνει, όπως δεν μπορούσα και εγώ για το δικό μου το comet αλλά τώρα το καμαρώνω.
Πόσο καιρό έχεις αυτά τα ψάρια στο ενυδρείο ;
Διάβασε λίγο εδώ για τα χρυσόψαρα , θα μάθεις πολλά, όπως έμαθα και εγώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Επίσης πρέπει να φροντίσεις για κάποιο σύστημα ψύξης το καλοκαίρι, 32 είναι πολύ ψηλή θερμοκρασία, θεωρητικά μέχρι 24 πρέπει να έχουμε τα χρυσόψαρα
-------------------------
Επίσης να προσθέσω , με χρυσόψαρα δεν μπορούμε εύκολα να έχουμε άλλα είδη ψαριών, και ειδικα μονομάχους, θέλουν διαφορετικές παράμετρες νερού, και ο μονομάχος δεν πήγε γιατι τον κουρεψε το shubunkin αλλά για άλλη αιτία, όπως θερμοκρασία ή λάθος παράμετροι του νερού. Τα χρυσόψαρα μόνο με χρυσόψαρα, δεν χρειάζεται και κάτι άλλο , γεμίζουν το ενυδρείο από μόνα τους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 25-09-15 στις 11:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01531 seconds with 11 queries