Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 15-10-08, 15:33
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηταν καλο να μας πεις δυο λογια για το ενυδρειο σου (τι ψαρια εχεις μεσα, τι παραμετρους νερου, να βαλεις το link απο το θεμα που το εκανες παρουσιαση)

1)νομιζω οτι το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις τα σωληνακια της εξοδου (εχεις δυο εξοδους, μια καθαρο και μια βρωμικο) βαλτα πιο ψηλα απο την συσκευη για να μην σταξει ολο το νερο απο μεσα, δεν το εχω ξανακουσει ομως αυτο

2)συνηθως κανουν μιξη 50-50 με νερο βρυσης (να προσεξεις οτι το νερο βρυσης θελει αντιχλωριο το νερο της ΑΟ δεν θελει), εαν αποφασισεις να βαλεις 100% νερο ΑΟ τοτε ισως να πρεπει να προσθετεις και ιχνοστοιχεια

3) δεν εχει καμια σχεση με το pH, η AO μειωνει πολυ το TDS, και μηδενιζει σχεδον το kH και το gH, εαν θες χαμηλοτερο pH λογικα θα πρεπει να το ετοιμαζεις σε ξεχωριστο δοχειο με τυρφη
Φίλέ orck, παρουσίαση του ενυδρείου μου δεν έχω κάνει ακόμα γιατί θέλω πρώτα να το φέρω στην κατάσταση που θέλω. Είναι κοινωνικό με δύο κοπαδάκια από καρδινάλιους και ροδόστομους από 10 ψαράκια το καθένα, 4 οτοκινκλους, 2 SAE (προσωρινοί κάτοικοι) και δύο μικρογεωφάγους.

Ευχαριστώ πολύ.
1.- Όσον αφορά τις συνθήκες του νερού GH=16, KH=12 και PH γύρω στο 7,5.
2.- Αυτά τα γνωρίζω. Εκείνο που ήθελα να ξέρω είναι αν π.χ. χρησιμοποιήσω 100% νερό ΑΟ, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει τέτοια πτώση της σκληρότητας ώστε να κινδυνεύσουν τα ψαράκια;
3.- Άρα pH αμετάβλητο.

Ευχαριστώ πολύ.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01462 seconds with 11 queries