Θέμα: Αρχάριος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 21-10-14, 16:23
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τα καλά σχόλια taki & delta. Ενημέρωσα με φωτογραφίες το αρχικό μου στήσιμο, όχι μόνο για την ευχαρίστηση που αντλώ από τα θετικά σας σχόλια, αλλά και για να γράψω εντός ωρών-ημερών κάποια συμπεράσματα που έβγαλα από την εμπειρία μου αυτούς τους μήνες που ασχολούμαι. Ίσως βοηθηθώ κι εγώ με τα σχόλιά σας, ίσως και κάποιος που μπορεί να τα διαβάσει. Συγκεκριμένα, ας ξεκινήσω με το σχόλιο για τον καθαρό βυθό... Η ρουτίνα σύντήρησης περιλαμβάνει πια, 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή νερού της τάξης του 30% και αν δεν τα καταφέρω από θέμα χρόνου, τότε δεν αγχώνομαι αλλά προσφεύγω σε 1 μεγάλη, της τάξης του 45% σε περίπου 8-10 ημέρες. Θυμίζω ο καθαρός όγκος είναι περί τα 95 ltr. Παρατήρηση: σε κάποιο post, είχε αναφέρει ο delta, ότι το χόμπι μας δεν πρέπει να είναι καταπιεστικό και να λειτουργεί είς βάρος της ευχαρίστησή μας και συμφωνώ. Όσον αφορά την σκούπα βυθού παρατήρησα ότι η εβδομαδιαία είναι υπερβολή και συνήθως την βάζω πια κάθε 20 ημέρες. Η υπερβολή είναι όχι μόνο για μένα που βαριέμαι, αλλά και για τα ψάρια. Καθότι τα χρυσόψαρα ψαχουλεύουν συνέχεια στο βυθό για τροφή, το να καθαρίζω τα υπολείμματα και να αποστειρώνω τον βυθό, τους κάνει περισσότερο κακό, αφού δεν έχουν τίποτα να ασχολήθούν! Σε αυτό θα επεκταθώ και σε επόμενο post γιατί σίγουρα παίζει ρόλο και η διατροφή τους. Να προσθέσω κιόλας ότι η άμμος είναι πολύ ψιλή και έχει ύψος από το κάτω τζάμι περί τα 4 εκ. Προφανώς σε άλλο ενυδρείο με λιγότερο ύψος άμμου (λιγότερο όγκο δηλαδή) το υπόστρωμα ίσως να έπρεπε να τυγχάνει πιο συχνού καθαρισμού. Επίσης αν η άμμος ήταν χοντρόκοκκη επίσης από το ανακάτωμα που προκαλούν τα χρυσόψαρα δεν θα χώνευε τόσο εύκολα τα σκουπίδια. Η ψιλόκοκκη άμμος την βρωμιά την σκεπάζει κατά κάποιο τρόπο πιο εύκολα, άρα την αφομοιώνει και πιο εύκολα.

Τελειώνοντας με την ρουτίνα του ενυδρείου, σας παραθέτω και τον τρόπο λειτουργίας της αλλαγής του νερού με εικόνα. Όταν γυρόφερνα με τους κουβάδες ήταν όλα πιο δύσκολα, συν του ότι βρόμιζα το πάτωμα και και... Μια απόφαση ήταν λοιπόν, διέθεσα περί τα 20 ευρώ αγόρασα λάστιχα και πλαστικές βάνες, ρακορ, κλπ. παιδεύτικα μια ημέρα μόνο για περίπου 5 ώρες και μετά ησύχασα. Τώρα η αλλαγή μου φαίνεται παιχνίδι.
Περιγραφή:
Έκοψα το λάστιχο της εισόδου στο σημείο Α και έβαλα ένα διακλαδωτή σε σχήμα Τ, αμέσως μετά στα 5 εκ. έβαλα ένα διακόπτη 1. Αντίστοιχα έκανα με το λάστιχο εξόδου του φίλτρου βάζοντας αντίστοιχα το Β και το 2. Είναι σημαντικό ο διακόπτης να είναι όσο το δυνατό κοντύτερα στην διακλάδωση για να μην μένει στάσιμο νερό ως πηγή μολύνσεως του ενυδρείου. Όταν ξεκινάω την αλλαγή βγάζω από την πρίζα το φίλτρο. Κλείνω τα βανάκια του και ανοίγω πάντα την αεραντλία. Αν και η διαδικασία είναι περί της μισής ώρας, καλύτερα να προσέχουμε... Ανοίγω λοιπόν τον διακόπτη 1 και αδειάζω όσο νερό θέλω στον κουβά. Κατόπιν κλείνω τον 1 και ανοίγω τον 2. Έχω ήδη έτοιμο το νερό της αλλαγής και τοποθετώ μέσα μια μικρή αντλία της sun sun περί τα 12 ευρώ, είναι καλό να μην έχει μεγάλο μανομετρικό για να εισέρχεται το νερό σταδιακά. Υπάρχει βέβαια και η λύση της ακριβότερης αντλίας με ρυθμιζόμενη ροή, την απέφυγα όμως λόγω κόστους. Μια χαρά κάνω την δουλειά μου. 'Οπως επίσης μπορεί κάποιος να ενσωματώσει το Α με το 1 και το Β με το 2, όμως και πάλι δεν ήθελα να καταφύγω σε πολλά έξοδα. Αυτό γίνεται με την αγορά τρίοδου διακόπτη που υπενθυμίζω παίζει το ρόλο και του διακλαδωτή και του διακόπτη ταυτόχρονα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled-1.jpg
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  63,2 KB  
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01923 seconds with 12 queries