Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 13-01-16, 11:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμ....θέλω επιχειρηματολογία για να πεισθώ μήπως είσαι βιαστικός? η μέθοδος με την αμμωνία θέλει υπομονή για περίπου 2 μήνες αλλά και πάλι κατά τη γνώμη μου στη συνέχεια πρέπει να υπάρχει επαγρύπνηση και μετρήσεις γιατί ένα σύστημα "στρώνει" ή ωριμάζει-ισορροπεί πολύ αργότερα (6 μήνες+).
* δεν καταλαβαίνω τι επιτυγχάνεται με την αλλαγή νερού
Κλεόβουλε μιλάω μόνο για το κύκλο του αζώτου, όχι για "στρώσιμο" και "ωρίμανση" του ενυδρείου με τη πλήρη έννοια
Τις λίγες φορές που ασχολήθηκα στρώσιμο μόνο με αμμωνία (1 φόρα την έκανα αποκλειστικά μόνος μου και στις υπόλοιπες συμμετείχα και έδινα οδηγίες) δεν έκανε ποτέ πάνω από 30-35 ημέρες. Μία φόρα μάλιστα που είπα κάποιες οδηγίες σε στρώσιμο μόνο με τροφή , έκανε 17 ημέρες, είχαν προστεθεί βέβαια κάποια φυτά που βοήθησαν αρκετά, αλλά έγιναν σε αυτές τις 17 ημέρες και 2 φορές αλλαγή.
Όλα αυτά που αναφέρω είναι από προσωπικές εμπειρίες , και ξεκίνησα να το εφαρμόζω από τότε που το πρότεινε ο Σπύρος, και όντως παρατήρησα διαφορά στο χρόνο ολοκλήρωσης του κύκλου του αζώτου. Με συζητήσεις που είχα με το Σπύρο είναι πως με την αλλαγή μπαίνει νερό πλούσιο σε οξυγόνο (που συντελεί πολύ στο κύκλο του αζώτου) αλλά και ιχνοστοιχείων.
Τη μέθοδο που εφαρμόζω πιο τακτικά είναι μπόλι με αμμωνία (ξέρω πως θα μου πεις πως με το μπόλι μπορείς να προσθέσεις ψάρια αμέσως, είμαι λίγο πιο απαιτητικός θα έλεγα , γιατί ξέρω πως οι αρχάριοι χομπίστες δεν είναι και τόσο πειθαρχημένοι και να προσέχουν το τάισμα και την ιχθυοφόρτιση στις αρχές ), όσες φορές έγινε μια αλλαγή τις πρώτες 3-4 ημέρες , ο κύκλος ολοκληρώθηκε ακριβώς στις 8 ημέρες μέγιστο, όπου δεν έγινε αλλαγή τη 10η ημέρα υπήρξε στασιμότητα που με την επανεκκίνηση που είπα πριν αμέσως ο κύκλος του αζώτου ολοκληρώθηκε . Όλα τα παραπάνω έγιναν με περιεκτικότητα αμμωνίας στα 4-5ppm
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01684 seconds with 11 queries