Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 13-01-16, 11:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από παρατηρήσεις αλλά και συζητήσεις που έχω κάνει , οι αλλαγές νερού κατά το στρώσιμο μόνο καλό κάνουν , και προσωπικά έχω παρατηρήσει επιτάχυνση του στρωσίματος. Αρκεί το νερό να έχει την ιδία θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου και συμπλήρωση της αμμωνίας που θα χαθεί. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις , 30% την εβδομάδα σαν να είχες ψάρια.* Επίσης έχω παρατηρήσει κάποιες φορές στασιμότητα του στρωσίματος, αμμωνία 0 , Νιτρικά στο θεό και τα νιτρώδη να μη πέφτουν με τίποτα, να μπαίνει αμμωνία, να μηδενίζεται , άλλα τα νιτρώδη εκεί ψηλά. Μια αλλαγή τότε 80%-90%, προσθήκη αμμωνίας 4-5ppm , σε 24 ώρες μηδενίζουν όλα δια μαγείας , προσθήκη πάλι αμμωνίας 4-5pmm και πάλι σε 24 ώρες όλα 0. Δηλαδή σε τέτοια περίπτωση μια επανεκκίνηση βοηθάει πάρα πολύ
χμμμ....θέλω επιχειρηματολογία για να πεισθώ μήπως είσαι βιαστικός? η μέθοδος με την αμμωνία θέλει υπομονή για περίπου 2 μήνες αλλά και πάλι κατά τη γνώμη μου στη συνέχεια πρέπει να υπάρχει επαγρύπνηση και μετρήσεις γιατί ένα σύστημα "στρώνει" ή ωριμάζει-ισορροπεί πολύ αργότερα (6 μήνες+).
* δεν καταλαβαίνω τι επιτυγχάνεται με την αλλαγή νερού
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01475 seconds with 11 queries