Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 10-09-15, 11:16
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι! Λοιπόν, πέρασε μια εβδομάδα που έχω βάλει το ξύλο και τις πέτρες στο ενυδρείο και απλά λειτουργεί το φίλτρο χωρίς όμως σφουγγάρια μέσα εκτός από τον άνθρακα. Σήμερα θα πάρω τα σφουγγαράκια του και έλεγα να πάρω και 1 ή 2 φυτά.
- Το σφουγγάρι άνθρακα μήπως το έχω αφήσει πολύ; Ξέρω ότι πετιέται, αλλά μήπως έπρεπε να το έχω ήδη πετάξει;
- Το νερό έχει κιτρινίσει, παρόλο που το ξύλο το είχα σε νερό 1 μέρα σχεδόν ολόκληρη πριν το βάλω μέσα, και το είχα βάλει και σε βραστό πιο πριν. Υποθέτω ότι όταν λειτουργήσει το φίλτρο με τα κανονικά του συστατικά θα αρχίσει να μειώνεται το φαινόμενο;
- Έχω τελικά ένα σετάκι με υγρά τεστάκια της ΑΡΙ για αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη. Μόνο που το έχω πολλά χρόνια, ίσως και πάνω από 5. Έχει αρκετό ακόμα μέσα και δε βλέπω ημερομηνία λήξεως. Να το χρησιμοποιήσω ή να πάρω καινούριο;
- Απόψε που θα βάλω τα φυτά, τί αλλαγή νερού να κάνω; 30-40% ή παραπάνω, και λόγω των τανινών του ξύλου;
- Έχω μπόλικο υαλοβάμβακα ενυδρείου που είχα πάρει χύμα τότε, παλιά. Κάποιο τμήμα έχει σκονιστεί. Αφαιρώντας αυτό, υποθέτω μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κανονικά, έτσι;
Αυτά προς το παρόν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01464 seconds with 11 queries