Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 04-10-15, 18:03
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο κι απο μενα ωραιο ενυδρειο και πολλα υποσχομενο απ οτι δειχνει!!Οπως το πες σιγα σιγα πηγαινε το φυτεμενο ειναι φοβερο αλλα τα χει τα εξοδακια του..Tην οσμωση ποσο την πηρες αν επιτρεπεται;
Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, την όσμωση την πήρα απ την water waves, φοβεροί κι εξυπηρετικοί και το κατέχουν το αντικείμενο. Την πλήρωσα 49 ευρώ κομπλέ την 75άρα, στο Περιστέρι με το νερό που έχω μου βγάζει καθαρό νερό όσμωσης 32 λίτρα στις 4 ώρες. Αμα μπεις σε μία ρουτίνα είναι ξεκούραστη, βασικά το καλοκαίρι χρειάζεται κάθε Κυριακή το πρωί πριν την αλλαγή του νερού να τη βάζω να δουλεύει και το νερό το μαζεύω σε βαρέλι 30 λίτρων, απ αυτά χρησιμοποιώ τα 9 για την αλλαγή του νερού και το υπόλοιπο το φυλάω για αναπλήρωση λόγω εξάτμισης αφού χρειάζομαι περίπου 5 λίτρα το διήμερο. Την επόμενη Κυριακή έχουν περισσέψει και 10 λίτρα οπότε σε 2,5 ώρες έχω ξαναγεμίσει το βαρέλι. Τώρα που δρόσισε μιλάμε βγάζω νερό μία φορά στις 15 μέρες αφού δεν υπάρχουν ανάγκες αναπλήρωσης. Το νερό της βρύσης το έχω μετρήσει, έχει GH=8 και ΚΗ=6 οπότε με 70-30 βρύση - όσμωση αντίστοιχα έχω ρίξει το ph στο 7 και τις σκληρότητες στο 6 και 4 υπολογίζοντας το από εδώ: http://www.aquarix.de/en/haerte.asp
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01731 seconds with 11 queries