Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 12-08-10, 14:42
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα και η infusoria ζωντανή τροφή είναι, αλλά επιλογές είναι αυτές! Δεν είναι δική μου ιδέα για το λίγο νερό, το λέει ο Maverick στο υπόμνημα για τις αναπαραγωγές, όπως και πολλοί άλλοι που έχω διαβάσει, μακάρι να σου μίλαγα από την πείρα μου!

Exelix οταν εχεις infusoria δεν βλέπεις τη τροφη να προσπαθεί να αποφύγει το θηρευτή και κυρίως δημιουργείτε μονη της στο χωρο που είναι τα ψαράκια χωρις να κάνεις ιδιαίτερες παρεμβάσεις . Μπορει καποιος να προτιμησει τον τροπο αυτο επειδη βαριεται την διαδικασια παραγωγης αρτεμιας ..
Ο maverick με βοηθησε και εμενα αφου όταν αρχισα πριν λιγο καιρο με τους μονομαχους δεν ειχα ιδεα για την διαδικασία αναπαραγωγής τους . Το υψος του νερου είναι κατι που μου ξεφυγε ομολογώ . Καποιος άλλος που εχει κανει αναπαραγωγή με χαμηλη σταθμη να μας πει αν ο μονομαχος του επαιρνε και από τον πατο τα αυγα για να τα μεταφερει πισω στη φωλια .Εμενα μπορει βεβαια να μην το εκανε αφου τον εξαντλουσε η αποσταση.

Πάντως, ανεξάρτητα από τα άλλα παρατήρησες κάποια διαφορά; Για παράδειγμα μεγαλύτερο ποσοστό επιβίωσης, αλλά μικρότερη ανάπτυξη ή ας πούμε οι θάνατοι σε κάθε περίπτωση να είναι σε άλλη φάση της αναπαραγωγής. Λέω αν παρατήρησες κάτι για να ξέρουν και οι επόμενοι, αν και προφανώς δε βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα με μία φορά κάθε εμπειρία είναι πολύτιμη!
Πολύ λιγη η εμπειρια μου ακομα για να σου πω με σιγουρια αν μεγαλωνουν πιο αργα ή πιο γρηγορα με αυτή τη μεθοδο και συμφωνω μαζι σου ότι δεν μπορει να βγει ασφαλες συμπερασμα με την πρωτη . Μπορει να ευνόησε η εποχη ή το καλο dna του ζευγαριου ή οποιοδήποτε άλλο τυχαίο γεγονος για αυτό καλο είναι να το κανει και κάποιο άλλο παιδι και να μας μεταφερει τα δικα του συμπερασματα . Παντως βασιστηκα στο γεγονος ότι οι παραγωγοι μονομαχων ριχνουν τα μικρα για να μεγαλωσουν σε μεγαλες λιμνες οπου υπαρχει η infusoria .Θα σας ενημερωνω για την εξελιξη exelix
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα αν εκανες και μια πιο αναλυτικη παρουσιαση για εμας τους καμμενους μονομαχοχομπιστες, θα ηταν ακομα καλυτερα να βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα!!!!!!

Φιλε όπως ειπα και πιο πανω βασιστηκα στα βασικα της αναπαραγωγης στα οσα συμβουλευουν τους νεους σε αυτην την ενοτητα .Το μονο διαφορετικο που εκανα είναι να τοποθετησω το ενυδρειο με το ζευγαρι εξωτερικά και να βαλω μεσα νερο και φυτα από γλαστρολιμνη .

Δεν ειχα φως για να βλεπει ο μονομαχος τα αυγα την νυχτα και αν καποιος εχει παροχη ρευματος εξωτερικη καλυτερα να βαλει αν και δεν φανηκε να ηταν μεγαλο προβλημα στην περιπτωση μου .

Όταν εκκολάφτηκαν τα ψαρια μετάφερα τους γονεις αλλου . Μετα προσθεσα ακομα λιγα φυτα λιμνης και αφησα μονο του το συστημα .
Σταδιακα εβαζα και λιγη powder για νεογέννητα .Τωρα κανω σκονη τα αποξηραμένα σκουλήκια και το τρωνε .


Προσοχη ! Εκανα τη διαδικασια αυτη οταν η θερμοκρασια ηταν ψιλη .Μην το κανει καποιος αλλος μες το χειμωνα και παγωσουν τα ψαρια !
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 12-08-10 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01969 seconds with 11 queries