Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-04-16, 16:02
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Στήσιμο ενυδρείου απο την αρχη φυτευτό

Καλησπέρα. ειμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 30*40*80 τύπου rocket800 είναι της juwel αλλα ειναι 100 λιτρα και οχι 110 οπως το rocket800. μετα απο πολύ μελετη εδω στο forum αυτο και πολυ προβληματισμό αποφασισα να παω ενα βημα πιο κατω.

σκέφτομαι να αγοράσω τα πιο κατω φυτα:
-Anubias barteri var. "round leaf"
-Aponogeton madagascariensis
-Alternanthera reineckii "rosaefolia"
-Bacopa australis
-Ceratophyllum demersum 'Foxtail'
-Cuphea anagalloidea
-Glossostigma erectus
-Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
-Hygrophila polysperma 'Rosanervig'
-Ludwigia repens 'Rubin'
-Marsilea hirsuta
-Pogostemon erectus\

δεν ξερω αν θα τα βαλω ολα αλλα το σκεφτομαι σοβαρα. και σκεφτομαι να αγορασω τα πιο κατω στον εξοπλισμό μου:

υπόστρωμα
Aquarium Soil Gravel Black
Seachem Flourite Dark (για τα γκαζονακια μου)

Aquael Turbo Filter 1000 1000λ/ω

Κουρτίνα αέρος 30cm (για ομορφια αλλα και για οξυγόνο, ή μηπως δεν κανει?)

TetraPlant CO2-Optimat Λεει οτι κανει για 100λ εμενα με τοσα πραγματα θα ειναι λιγοτερο απο 100λιτρα πραγματικα.

φως εχω μια λαμπα της sera 18w 6000kelvin το daylight brilliant. και νομιζω πως ο θερμοστάτης που εχω θελει άλλαγμα. νομιζω πως ειναι λιγακι μικρος... αλλα αν το ξεκινησω τωρα μεχρι το χειμωνα θα ειναι μια χαρα. ισως αργοτερα να χρειαστω αλλον μεγαλυτερο.

ακουω την γνωμη σας παιδια. σαν να ηταν δικο σας το ενυδρειο. την δευτερα θα τα παραγγειλω. επειδη ειμαι ομως λιγακι ασχετη (γιατι τα προηγουμενα χρονια που ειχα αληθινα φυτα απο τυχη μου πηγαν όλα καλα.

α! να μου πειτε και αν χρειαζομαι τιποτα λιπάσματα. και τι λιπασματα.. και αν χρειαζομαι αντανακλλαστηρα. γιατι δεν εχω. τον πεταξα αυτον που ειχε το ενυδρειο μου. τα βελτιωτικα νερου που χρησιμοποιω ειναι της sera aqutan kai bionitrivec ή μηπως να τα αλλαξω?

τι αλλο χρειαζομαι τα διακοσμιτικα τι να ειναι?? να βαλω πετρες και ξυλα ή τα γνωστα ψευτικα βραχακια με τα καραβια κλπ???

θα τολμησω να πω οτι αφου στρώσουν ολα ρολοι σκέφτομαι δυσκακι να σουλατσαρει μεσα!!!!! το θελω σαν τρελη!!

αναμενω με αγωνια τα σχολια σας και τις προτασεις σας. συγνωμη για το μακρισκελες post μου. ομως θελω να κανω κατι ομορφο!!

υγ αν το ποστ μου ειναι σε λαθος κατηγορία παρακαλώ μετακινήστε το. σας ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01747 seconds with 11 queries