Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-12-04, 16:05
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Συμβουλές λίπανσης

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους και όλες.
Πρόσφατα έστησα το ενυδρείο μου του οποίου το setup συζητήθηκε εκτενώς στο topic "Ψάχνω Υπόστρωμα" ( http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=3279 ) και πρέπει να ομολογήσω ότι οι συμβουλές που πήρα ήταν πολύτιμες και άφθονες. Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι ο τρόπος με τον οποίο θα λιπαίνω την στήλη του νερού.
Μετά από μετρήσεις ενός περίπου μήνα και αφού έστρωσε το ενυδρείο οι τιμές που έχω είναι ως εξής :
ΝΗ3/4: 0
No2 : <0,1
No3 : 5
PH : 7
Fe : 0,1
Po4 : 0,25
Οι δυο τελευταίες μετρήσεις πιστεύω πως δηλώνουν ότι δεν υπάρχει σημαντική διαρροή θρεπτικών από το υπόστρωμα.
Τα φυτά που έχω είναι :
Glo. Elatinoides / Eleocharis Parvula / Monosolenium Tenerum / Hygro. Polusperma & Rosanervig / Cardamine Lyrata / Lys. nummularia 'Aurea' / Cyperus Helferi / Anubias Congensis & Nana "Petite" / Hydrocotyle verticillata.
Επίσης σκέφτομαι να αντικαταστήσω τις Hygrophila κάποιο άλλο είδος που δεν θέλει τόσο συχνά κλάδεμα. καμιά πρόταση

Το βασικό μου πρόβλημα είναι με πιο τρόπο μπορώ να προσθέτω στο νερό Νο3 , Fe και Po4. Γίνετε να τα ρίχνω το ένα χωριστά από το άλλο για να ελέγχω καλύτερα τις τελικές τιμές? Υπάρχει κάποιο προϊόν που ανταποκρίνεται αυτό που θέλω (και είναι σχετικά διαθέσιμο?).

Αυτά τα ολίγα...περιμένω τα σχόλια σας.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries