Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 17-10-16, 23:14   #1
Νέο ενυδρείο.
neverlife
Junior Member
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
neverlife Ο χρήστης neverlife δεν είναι συνδεδεμένος 17-10-16, 23:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας παιδιά. Εϊμαι κι εγώ νέος και φρέσκος στο χόμπι. Κάνω το πρώτο μου ποστ ώστε να με βοηθήσετε σε μερικά πράγματάκια. Καταρχήν το ενυδρείο μου είναι 30λίτρα. μΈχει μέσα δύο λεμον τετρα ιδιαίτερα ζωηρα (δυο μερες ειναι μέσα και πανε πολύ καλά).

Ας πάρω τα πραγματα απο την αρχή.

Αφού ξεπλυνα καλά το ενυδρείο και όλο τον εξοπλισμό, έβαλα μέσα χαλικάκι απο Pet shop (δειτε την φωτο) ελπίζω να ειναι κομπλέ και να μην ειναι ασβεστολιθικό. (τωρα αρχισα να εχω εικόνα με όλα αυτά).

Φίλτρο είχε το ενυδρείο. Νομιζω ειναι καλό γιατι του λαχιστον σαν μεγεθος ειναι αρκετα νορμαλ για το μεγεθος του ενυδρείου μου. Το εχω ψηλά ωστε να κανει και μια μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια μαζί με το οξυγόνο.

Αφού εβαλα μέσα νερό και τα απαραίτητα φάρμακα. για το χλώριο αλλά και το άλλο για να γίνει η βιολογία το αφησα να δουλεύει μια εβδομάδα. Στο ενυδρείο μου ειχαν πει οτι την επόμενη μέρα που θα βαλω την βιολογια θα ειναι οκ αλλα προτιμησα να περιμενω λιγο.

Θερμοκρασια εχω τους 25 βαθμούς. αριστερα πλαστικα φυτα (αρχικα ειχα μια ντουζινα αλλα την τριτη μερα τα εβγαλα) και στη μεση αυτο το ωραιο (πηλινο πρεπει να ειναι).

Παροτι αρχικα δεν μου περναγε απο το μυαλο να βαλω αληθινα φυτα. τωρα εχω παθει πλάκα και σκέφτομαι τα εξής. Να Βάλω ενα ξύλο (εχει στο petshop) και αφου περιμετρικά βαλω καλά πλημένο γρανητη θα εφαρμώσω και το ξυλο να τοποθετησω αυτό το φυτό που ειναι σαν τρυχουλες και καλύπτει τα σημεια που το τοποθετεις, αλλά και κανενα ακόμα δυο με φιλαρακια. Μιλάω φυσικά για κάποια που είδα και είναι εύκολα. Η ιδεά μου είναι να εχει περιμετρικα τα φυτα και τις πετρες αλλα στη μεση να ειναι ελευθερο ωστε να εχουν φουλ χωρο όλα. Δεν θα δωσω πολύ ύψος έτσι και αλλιώς.

Να σημειώσω πως τωρα θελω να βάλω και φωτισμό γιατι αυτό που εχω ειναι μικρής έντασης και αλλάζει συνεχεια χρώματα και με εκνευριζει... φαντάσου τα ψαράκια μου.

Επίσης δεν εκανα ακόμα μέτρηση ph Και λοιπά οπότε τις επόμενες ημέρες θα γίνει και αυτό.
Εκτώς των άλλων παιδιά πείτε μου τη γνώμη σας. Τι άλλα ψαράκια να βάλω μέσα? Γλύφτη πότε? Μπορώ κάποια στιγμή να βάλω και γαριδούλες?

1000 συγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά αλλά σαν αρχάριος έχω ενθουσιαστεί!

https://s22.postimg.org/ui17gz81t/14...69145948_n.jpg
Εμφανίσεις: 2632
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01761 seconds with 12 queries