Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 12-06-14, 22:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, εχω δισκους ετοιμάζω τωρα το αλλο ενυδρειο και με ψύξη , εχω τα κοπαδοψαρα μέσα και αγγίζει τους 30 χωρίς θερμαντηρα.... Το προβλημα μου όμως ειναι κάτι χατσετακια που εχω μέσα θα τα επηρεάζει οι ανεμιστήρες ;
Αν θεωρεις επηρεασμο το οτι αν τυχει να ειναι κατω απο τον ανεμιστηρα οταν θα πηδηξουν*, ναι θα τα .... "επηρεασει".
Οπως παρομοιως θα τα ..... "επηρεασουν" και οι θερμοκρασιες των δισκων.

* (και ειναι η φυση τους να πηδανε εκτος νερου, εξ'ου και το σχημα της κοιλιας τους για ομαλη επιστροφη στο νερο και το σχημα των πτερυγιων σαν φτερα)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη αυτα πανε πανω στην επιφάνεια θα τα ενοχλεί; Κ απο οτι εχω καταλάβει θα λειτουργούν πολλή ωρα τα ανεμιστηρακια, και κάτι αλλο την αναπλήρωση την κάνουμε με σκέτη όσμωση οταν εξατμίζεται το νερο;
Ναι σκετη οσμωση, αν δεν θελεις να ανεβαινει TDS GH KH.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια γιατι δεν ηξερα πόση αναταραξη κάνουν ... Μονο σιτες δεν εχω βρει θα υπαρχει προβλημα εν καιρό για τα ανεμιστηρακια;
πλεονεκτημα: οι σιτες προστατευουν το εσωτερικο του ενυδρειου απο εισαγωγη σκονης, και αν μπουν απο κατω, προστατευουν τα ψαρια που πηδανε, απο κιμαδοποιηση.
μειονεκτημα: οι σιτες κοβουν τη ροη του αερα και μειωνουν την αποδοση ψυξης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01453 seconds with 11 queries