Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 11-01-12, 09:31
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλημέρα Βασίλη και σε ευχαριστώ για μία ακόμη φορά για την βοήθειά σου.
Όσο για τις θερμοκρασίες σίγουρα έχεις δίκιο ότι το καλοκαίρι και τον χειμώνα οι συνθήκες διαβίωσης είναι οριακές και σίγουρα όχι άνετες για τα ψάρια, όπως και για εμάς άλλωστε.
Για το φυτό επιφάνειας, ναι είναι αυτό που βρήκες το lemna minor, αλλά δεν μου άρεσε να είναι έτσι η επιφάνεια του νερού συνέχεια.
Τώρα για τους Αλγοφάγους, φοβάμαι ότι απλά το Pet Shop θέλει να πουλήσει και όχι να με ενημερώσει σωστά, ιδιαίτερα όταν μου είπε ότι «αντέχουν τον χειμώνα αλλά σε μηδέν βαθμούς δεν ξέρω αν θα αντέξουν», σαν να μου λέει, πάρτα εσύ και ότι γίνει.
Επίσης κάτι τελευταίο, να σου επαναλάβω ότι στο πρώτο Pet Shop που πήρα λάμπα, αντλία, πέτρες (βιολογίας) και αλγοφάγους, έμεινα εντυπωσιασμένος από τις λίμνες που είχε έξω στις οποίες εκεί που ήταν οι αλγοφάγοι ήταν κρυστάλλινες στην όψη, ενώ σε αυτήν χωρίς αλγοφάγο ήταν πράσινη σαν να είναι και το νερό πράσινο, οπότε οι αλγοφάγοι στις δύο άλλες λίμνες κάνανε καλή δουλειά με τα τσιμεντένια τοιχώματα της λίμνης.
Βέβαια, τα ψάρια πιθανόν να προτιμούν το νερό κάπως (βρώμικο) αλλά εγώ θα το ήθελα οπτικά τουλάχιστον καθαρό.

Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01282 seconds with 11 queries