Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 04-07-10, 12:34
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβαζα απο πηγες στο εξωτερικο οτι με αρτεμια θα ζησει maximum το 50/100 του γονου ενω με την infusoria μπορει να ζησουν σχεδον ολα τα νεογεννητα ειπα να δοκημασω μπας και βγει κατι καλο .
Μάλλον η πηγή εννοεί ότι αν ταίσεις από την πρώτη μέρα αρτέμια τότε μόνο τα μεγαλύτερα μικρά θα καταφέρουν να τη φάνε και άρα να επιβιώσουν (που όντως ισχύει). Εγώ αυτό που προτείνω είναι infusoria για τις πρώτες μέρες και αρτέμια στη συνέχεια. Έτσι θα έχεις το μεγαλύτερο δυνατό ποσοστό επιβίωσης. Μόνο με infusoria δεν μπορούν να μεγαλώσουν τα μικρά δυστυχώς..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παρω ενα αλλο μικρο ενυδρειο που εχω για καραντινα και να το γεμισω με νερο και φυτα της γλαστρολιμνης .Οταν βγουν τα μικρα θα τα μεταφερω προσεκτικα εκει . Λογικα θα εχω ενα στρωμενο νερο με ετοιμη infusoria . Τωρα υπαρχει ρισκο στη μεταφορα των μικρων και στην αλλαγη των συνθηκων που εχουν γεννηθει .Πως το βλεπεις?
Νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο και τον κίνδυνο που έχει η μεταφορά σε νέο ενυδρείο. Μπορείς απλά να προσθέτεις λίγο νερό 2-3 φορές τη μέρα από τη γλαστρολίμνη για τις 3-4 μέρες από τη στιγμή που τα μικρά κολυμπήσουν ελέυθερα (5-7 μετά την εκκόλαψη ανάλογα με τη θερμοκρασία) και μετά να περάσεις σταδιακά στην αρτέμια (δοκιμάζεις λίγο αρχικά να δεις αν τις τρώνε και γίνονται πορτοκαλί οι κοιλιές τους).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01479 seconds with 11 queries