Θέμα: my nano 64l
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 20-03-15, 20:24
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Γεια σου Θάνο
Εκτός των παραπάνω που είπαν τα παιδιά και που συμφωνώ κάποιες σκέψεις μου
1. Αναφέρεις για ένα φίλτρο που καθαρίζει το φιλμ της επιφάνειας, τραβάει νερό μόνο απο την επιφάνεια? Αν ναι δεν θα έπρεπε να υπάρχει το πρωτεϊνικό φιλμ που φαίνεται στις φωτό! Αυτό το φιλμ σε συνδυασμό με την απουσία κύματος στην επιφάνεια (όπως φαίνεται στις φωτό) δεν επιτρέπει την επαρκεί οξυγόνωση του νερού σου και κατά συνέπεια κρατάει και το ph χαμηλά!
2. Η άλγη στον αραγωνίτη μου κάνει και εμένα για κυανό και μάλιστα νομίζω πως πρέπει να βρίσκεται εκεί αρκετό καιρό! Αυτό σημαίνει πολλά θρεπτικά στο νερό σου και μη επαρκής κυκλοφορία!
3. Εκτός των άλλων που είπαν τα παιδιά για το φωτισμό να σε ρωτήσω η λάμπα που έχεις τι kelvin είναι? Αν δεν είναι 10κ και πάνω αυτό σου συμβάλει πολύ στην ανάπτυξη διαφόρων μορφών άλγης!
4. Το πυκνόμετρο είναι ένα όργανο πολύ παλιό και καθόλου αξιόπιστο, αν μπορείς προμηθεύσου ρεφρακτόμετρο.
5. Τα λίτρα σου να ξέρεις είναι λίγα για το ζευγαράκι σου οπότε αν τα δείς να ζορίζονται όπως μεγαλώνουν σκέψου να τα δώσεις!
7. Υπάρχουν σκευάσματα που ανεβάζουν το ph εύκολα, πρώτα όμως προσπάθησε να το ανεβάσεις φυσιολογικά, όπως είπαμε παραπάνω!
6. Αν το προορίζεις για reef, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, εγώ θα το έστηνα από την αρχή εξαλείφοντας ότι λάθη έχω κάνει μέχρι τώρα πχ βρυσάτο νερό. Δλδ θα το ξέστηνα, θα ξεκινούσα με νεκρό βράχο γιατί ο δικός σου σίγουρα έχει τραβήξει φωσφορικά και θα έχεις θέματα με άλγες κτλ κτλ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς με την κατάλληλη προετοιμασία να το κάνεις τώρα. Εκτός αυτό στο reef πρέπει να μετράς kh-ca-mg και να τα διατηρείς σταθερά

Μια απόφαση είναι, αν την πάρεις και ακούσεις συμβουλές χομπιστών εδω μέσα είμαι σίγουρος πως θα φτιάξεις κόσμημα
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries