Θέμα: paludarium 60lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 04-07-16, 14:55
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Αν και δεν ξερω αν θα γινει αυτο το προτζεκτ, επειδη δεν εχω χωρο, μιας που εκει που θα εμπαινε , τελικα θα μπει ενα 200λτ οταν φτιαχτει..
προχοραω με αργους ρυθμους το φτιαξιμο του ενυδρειου.
προς το παρον εχουν γινει οι εξης δουλειες..
1)Ξεκοληθικε το εργοστασιακο 60λτ και ξανακοληθικε, χωρις το δικο του φωτιστικο που ηταν γυαλινο κολιτο, και χωρις τις μελαμινες
2)αφου ενισχυθηκε και εσωτερικα με παχυα στρομματα σιλικονης,
βαφτηκαν μαυρες, η πισω πλευρα και οι πλαγιες με πλαστικο.
3)αφου κοπηκαν τα ξυλα για το καινουργιο φωτιστικο, εχουν στοκαριστει πλεον..
4)εχουν μπει οι κατω αλουμινογωνιες, και ξεμινα και περιμενω να παω να παρω κιαλες για να συνεχισω, μιας που χρειαζομαι και για το 200λτ..

Σειρα εχουν, να τρυφτουν σχολαστικα ολα τα ξυλα του φωτιστικου, μεχρι να γινουν λεια , και να βαυτουν με μαυρη λαδομπογια.
επειτα στο πανω μερος του φωτιστικου, θα στρωθουν λεντοταινιες.

Δεν ξερω ακομα πως θα κανω τα παρτερακια, δεν ξερω επησις αν θα βρω χωρο για να κατσει το ενυδρειο καπου, θα δειξει! υπαρχει και μια βαση στην ακρη, ισως μπει και σε εξωτερικο χωρο...παντος οπως και να εχει η γυαλα θα φτιαχτει ετσι οπως την σχεδιαζα

υγ, μαλον τα παρτερακια θα γινουν με ξυλα, μιας που εχω βρει καποια κομματια, ομως λογο βαρους πρεπει να γινει πατεντουλα με πλεξι και ανοξιδοτες ξυλοβιδες..
θα γινουν λογικα και αλλα μερη με αφρολεξ και τυρφη.. εχω ακομα δρομο μεχρι αυτο το σημειο
Οταν φτασω σε καποιο σταδιο ικανοποιητικο, θα βαλω φωτογραφιες.. απο καποιο πρωτο αποτελεσμα.

υγ2 το σχεδιο ειναι το παραπανω για το φωτιστικο
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01385 seconds with 11 queries