Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-04-16, 18:53
Βαλασία Ο χρήστης Βαλασία δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2016
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Μωρο γκαπυ με φουσκωμενη κοιλια ξυνεται

Καλησπερα σας ενυδρειοφιλοι....ειμαι ακομη πολυ νεα στο χομπυ με ενα 60λτ φυτεμενο που φιλοξενει 5 ενηλικα γκαπυς και 4 μωρακια.
Για να το παρω απο την αρχη ,ξεκινησα με 6 γκαπυς 2 αρσενικα και 4 θυληκα καποια στιγμη στην μια θυληκια μου εμφανιστικε στο πλευρο της κατι σαν χτυπημα , εψαξα φωτος απο το ιντερνετ για να συγκρινω αλλα δεν κατεληξα πουθενα, τελικα πηγα στο πετσοπ και μου εδωσε ενα φαρμακο για διαφορες παθησεις,το εβαζα καθημερινα και με τις δοσολογιες που ανεφερε αλλα τελικα την 6η μερα μας αφησε η γκαπινα μου. Μολις την εβγαλα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και προληπτικα εβαλα τυροκομικο αλατι στο ενυδρειο μηπως και ηταν κατι κολητικο και το προλαβω.... εχουν περασει 10 μερες απο τοτε και ολα μου τα ψαρακια δειχνουν μια χαρα χωρις σημαδια και με αρκετη ορεξη και κινητικοτητα η ανησηχια μου ομως ειναι για ενα μωρακι περιπου 3 εβδομαδων που εχει αρκετα φουσκωμενη κοιλια και το βλεπω να ξυνετε τις τελευταιες 4 -5 μερες.
Καμια ιδεα τι μπορει να συμβενει? απο ορεξη οπως ειπα και το μωρο αλλα και ολα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01377 seconds with 11 queries