Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 18-10-12, 16:42
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

To ιδιο ...σκηνικο μου ειχε συμβει ξανα πριν κανα 6 μηνο. Πηρα μπολι απο εναν φιλο του φορουμ, να ναι καλα το παιδι που προθημοποιηθηκε να με βοηθησει. Το εβαλα λοιπον και περιμενα να δω νιτρικα. Περνουσαν οι μερες και δεν εβλεπα τπτ. Οσες μετρησεις κι αν εκανα ολο 0 μου εβγαιναν. Τεθηκε θεμα μηπως φταιει το τεστ της api, γιατι εχουν αναφερθει στο παρελθον προβληματα, με το να δειχνει 0 και τα νιτρικα να χουν παει στο θεο! Οι μερες ομως περνουσαν και δεν αλλαζε κατι. Τελικα εριξα βακτηρια, και ειτε θελεις απο αυτα, ειτε απο την τροφη, τελικα εστρωσε κανονικα. Εκτοτε εκανα συχνα-πυκνα μετρησεις, να ξερω που βρισκομαι, και τελικα το τεστακι μια χαρα εδειχνε. Μετρουσα δηλ. μετα νιτρικα.
Στηνοντας τωρα το καινουργιο μου ενυδρειο, σκεφτηκα οτι ο ευκολος και αμεσος τροπος ειναι με μπολι απο το παλιο. Ετσι κι εκανα την κυριακη. Μπολιασα και εριξα αμεσως το ψαρακι. Ενας φιλος απο το φορουμ, μου ειπε οτι κανονικα το αργοτερο σε 24 ωρες θα επρεπε να εχω μετρησιμα νιτρικα. Περασαν ομως 48 ωρες και τα νιτρικα μου ηταν 0! Και επειδη αυτο το...βιολι το εχω ξαναζησει, ξεκινησα αμεσως να ριχνω βακτηρια. Δεν ξερω, μπορει να εχω κανει και λαθη, αλλα 2 φορες που δοκιμασα με μπολι, δεν φαινεται να επιασε. Και ειδικα την 2η φορα, ημουνα πολυ προσεχτικος και ειχα διαβασει αρκετα για το πως μπολιαζουμε.
Ξερω οτι τωρα θα ταλαιπωρησω παλι το ψαρακι, αλλα δεν μπορω να μπω παλι στην διαδικασια να ψαχνω απο αλλου μπολι, και να χασω παλι πολυτιμο χρονο και με αμφιβολα αποτελεσματα. Τωρα θα κανω μετρησεις μερα παρα μερα, ριχνω τα βακτηρια, ταιζω πολυ, και βλεποντας και κανοντας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02471 seconds with 11 queries