Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 27-04-09, 20:04
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Επειδή το θέμα ήταν να υπολογίσει στο περίπου τα λίτρα του και το κάναμε να μην χάσουμε ούτε λίτρο θα πω και Εγώ με τα λίγα μαθηματικά που ξερώ γιατί είχα αντιρρήσεις ότι με των τρόπο αυτό των 2 κύκλων και τραπεζιών Κτλ δε γίνετε.
οπός είπα δεν έχουμε 2 κύκλους αλλά καμπύλες κάτι που αυτόματα καταργεί των συγκεκριμένο τύπο

Βάζω 2 εικόνες η πρώτη έχει να κάνει με το ποσό μοιάζει η φωτογραφία του φίλου με την κατασκευασμένη εικόνα την δική μου.
και στην δεύτερη θα προσπαθήσω να δείξω βάζοντας 2 κύκλους να δείτε ποσά κενά μένουν λόγω του ότι δεν έχουμε να κάνουμε με κύκλους.

έχουμε καμπύλες και όχι κύκλους

Με κόκκινο μαρκάρισμα δείχνω τα κενά που θα μείνουν αριστερά μπρος και πίσω από τους κύκλους.
θα δείτε ότι και ο υπόλοιπος χώρος που μένει δεν έχει σχέση με τραπέζιο.

Τα μαθηματικά δημοτικού η λυκείου πάντως μας επιτρέπουν να κάνουμε πράξεις συμφωνά με ένα τύπο . Αν θέλουμε να κάνουμε κάποιες πράξεις αντικαθιστάμε τα σύμβολα του τύπου με νούμερα.
Των τρόπο μπορούμε ανετότατα πάντα με πλασματικά νούμερα να των δείξουμε αν θέλουμε σε κάποιον πώς να το λύση έτσι ώστε όταν αυτός θέληση να βάλει αργότερα τα δικά του σωστά νούμερα να ξερει θα το κανει.

Δε θέλω να σχολιάσω τα παραπάνω γιατί όπως έχω πει δεν κραταιό κακία σε κανένα σήμερα μπορεί να κοντραριστώ με κάποιον και αύριο να κάτσω να των βοηθήσω αν μπορώ σε κάτι.

Συμφωνά με της εικόνες του inthepond και των τύπο που έβαλε.
αν πω ότι ο συγκεκριμένος τύπος είναι για άλλο πράμα θα φταίω Εγώ??????
Και ότι δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να εφαρμοστή στην συγκεκριμένη λίμνη λόγω του ότι το σχήμα το ένα με το άλλο έχουν τεραστία διαφορά η μάλλον καμιά σχέση!!!????


φιλικά πάντα Βασίλης
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2 kykloi_1.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  67,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2 kykloi_2.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  59,9 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01803 seconds with 12 queries