Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 05-10-16, 16:59
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρτεμησία αυτά που γράφεις είναι πολύ σωστά αλλά στη θεωρία.
Σε μια μεγάλη φυσική λιμνη το στασιμο νερό σε μεγάλο βάθος έχει πιο ζεστή θερμοκρασία.
Σε ένα μικρό όμως κλειστό κύκλωμα που κυκλοφορεί το νερό έστω και μια φορά την ώρα όσο και να σηκώσεις αντλία και αεραντλία το νερό θα έχει παντού την ίδια θερμοκρασία..... απλή λογική. Αυτό δεν Ισχύει !!!
Τώρα σε κάποια από τα βίντεο που έβαλα το χειμώνα κλείνουν ακόμα και την αντλια τους. Τώρα σωστό λάθος θα σε γελάσω.
Λάθος απο τα μεγαλύτερα για μένα πρώτον σταματάς την φίλτρανση επειδή σταματάς το τάισμα ??? Πια η λογική ?? Η βιολογία στα φίλτρα "πάει βόλτα" και επιβαρύνεις τα ψάρια που παλέυουν να βγάλουν τον χειμώνα.

Γιατι βρε Σταυρο μου στην θεωρία ??? Εγω και τις αντλίες μου ανεβάζω στα 60εκ. και την αεραντλία μου . Που είναι το δύσκολο ??? Και τα ψάρια μου έχουν άλλο 1,20 βάθος τα έχω δει να πηγαίνουν μεχρι εκείνο το σκαλί πιο πάνω δεν ανεβαίνουν και διαφορα θερμοκρασίας έχω μεγάλη .
Μεγάλη φυσική Λίμνη το λές και μόνος σου δεν έχω "Λασπολίμνη" ούτε κανένας εδω μέσα .

Τα Κόι δεν καλοπερνανε σε θερμοκρασίες κάτω απο 10 βαθμούς για διάστημα πάνω απο 2 μήνες .Για να βγάλουν τον χειμώνα μπαίνουν σε μια φάση "Ναρκης" σταματούν τον οργανισμό τους απο κύριες ανάγκες. Αυτοί οι μήνες είναι οι πιο επικύνδυνοι για ασθένειες όπως carp pox, Saprolegnia και άλλες μυκητιασικές λοιμώξεις .
Λοιπόν εγω είμαι της άποψης του Γιάννη τον βγάζουν τον χειμώνα αλλά δεν καλοπερνούν και σίγουρα μπορεί να μην τον βγάλουν όλα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01579 seconds with 11 queries