Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 28-09-04, 10:31
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos
Διάβασες το άρθρο του shimek ? που γονιμοποιεί αχινούς και δοκίμασε σε δίαφορα αλάτια να μεγαλώσει τα μικρά? Τα ποσοστά επιβίωσης τα έχεις δεί? Όσο για το κίνδυνο μικρο οργανισμών που μπορεί να φέρει το νερό μου θα το ανακαλύψω πολύ σύντομα καθώς στο νέο μου ενυδρείο θα το δουλέψω μόνο με θαλασσινό. Με αμερικάνους χομπίστες που μίλησα αρκετοί απο αυτούς χρησιμοποιούν θαλασσινό νερό, μερικοί δεκάδες χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Δεν μιλάω μόνο απο φλόριδα που είναι υποτροπικά αλλα και πιό βόρεια.
A...Εγω το εχω διαβασει το αρθρο αυτο αλλα ο τυπος απο που μαζευει νερο? Απο τον Πειραια, γενικα την μεσογειο, η απο κανα νισακι στην μεση του ωκεανου? Ολα τα ιστιντουτα θαλλασιας βιολογιας εχουν τις εδρες τους για ερευνα σε καποιο τροπικο νησακι στυλ servivor και εκει το νερο ειναι αψογο. Αυτο το ειπες? Ειπες την επυτυχια που ειχε το νερο απο συγκεκριμενες εταιριες συνθετικου αλατιου? Πως λοιπον γενικα πετας ετσι το αρθρο του ταδε και λες οτι σε βολευει για τον σκοπο σου αλλα δεν το αναφερεις ολο? Εδω ειναι προφανες οτι μηλαμε για νερο παρθενο καπου στον ειρηνικο και μετα μιλαμε για μεσογειο. Ετσι ειναι. Ιδιο πραγμα λεμε ε? Οι αμερικανοι δηλαδοι μαζευουν το νερο απο την Φλοριντα, την καλιφορνια η απο το Σουνιο? Ας ειμαστε σοβαροι παιδια, μας ακουνε.

Μετα ποιος εδω στην ελλαδα εχει μιλησει με αυθεντιες? Να σηκωσει το χερι του να δουμε. Στα σοβαρα ομως. Υπαρχει αλλος που ξερει τωρα εδω στο board για θαλλασινο περισοτερα απο τον Νικο? Δεν τον βλεπω. Υπαρχει αλλος στην ελλαδα? Μπορει, δεν ειναι προθυμος ομως να μοιραστει αυτα που ξερει. Και ο Νικος απλα ξερει πολλα γιατι τα εχει διαβασει-παθει-ακουσει απο τις δικες μου και αλλων εμπειριες.

θα παρακαλουσα όταν γράφει καποιος κατι, να τεκμειριωνει τα λεγομενα του και απο οτι ξερω η ειρωνεια δεν το κανει αυτο. Ο Νικος εχει δοσει ενδιαφερων και κινηση σε αυτη την κατηγορια με γραφόμενα που τα στηρίζει με την εμπειρια του και τα ενυδρεια του.

Διαβαστε...
http://reefkeeping.com/issues/2003-0...ture/index.htm
Αυτο ειναι το site για το νερα. Φυσικο vs συνθετικα.

Και κατι αλλο εξαιρετικα ενδιαφερων......
http://www.aquacraft.net/s9910.html
Εδω να δειτε ποσοι μυθοι πεφτουν σε σχεση με το συνθετικο αλατι διαφορων εταιριων.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01642 seconds with 11 queries