Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 22-04-21, 14:36
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Επανέρχομαι με update.

Πέρασα τις τσιμούχες και έκανα το test για τη διαρροή.
Τώρα με κλειστή τη βάνα από τη μπουκάλα, η πίεση στα μανόμετρα πάει στο μηδέν από 1 έως 1.5 ώρα (έκανα πολλά test, δεν πέφτει πάντα στο 0 στην ίδια ώρα). Σαφώς λοιπόν ήθελε τσιμούχες (πριν έπεφτε στο 0 σε 5’ το πολύ 10 λεπτά, όχι μία ώρα).

Η ερώτηση είναι η εξής: όντως πρέπει να μην πέσει στο 0 ούτε μετά ξέρω εγώ από 10 ώρες;
Θέλω να πω, όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες σε προηγούμενο post, η βαλβίδα είναι αυτορρυθμιζόμενη. Δηλαδή όταν έχει πίεση από την μπουκάλα, το έμβολο πιέζει (ανάλογα με την πίεση της μπουκάλας) για να έχει πάντα σταθερή έξοδο λειτουργίας 1.5bar.

Καταλαβαίνω ότι ένα pressure reducer στο οποίο ρυθμίζω την πίεση εξόδου βιδώνοντας/ξεβιδώνοντας δεν πρέπει να πέσει η πίεση στην έξοδο ή στην είσοδο γιατί ακριβώς βιδώνω/ξεβιδώνω κάποιο παξιμάδι. Εδώ όμως το έμβολο πιέζει για όσο δέχεται πίεση.
Μήπως αφού κλείνω τη πίεση από τη βάνα της μπουκάλας είναι λογικό να πέσει και η πίεση σε κάποιο χρόνο;

Το τεστ αυτό δηλαδή για τη διαρροή, βρίσκει εφαρμογή και σε αυτορυθμιζόμενα pressure reducer;

Παραθέτω φώτο από pressure reducer της Tunze. Σε αυτό, βιδώνω/ ξεβιδώνω το στρογγυλό με το λογότυπο της Tunze και έτσι ρυθμίζω τη πίεση εξόδου (λειτουργίας).
Στο δικό μου, εκεί που είναι το logo Reef Fanatic, δεν βιδώνει ξεβιδώνει για να ρυθμίσεις την πίεση (ο κατασκευαστής λέει να μη το ξεβιδώσεις) γιατί έχει το έμβολο που αυτορρυθμίζει την πίεση εξόδου ανάλογα με την πίεση εισόδου.

Αν το τεστ αυτό ισχύει και για αυτορυθμιζόμενα pressure reducer, τότε θα θέλει αλλαγή και η μικρή τσιμούχα από το έμβολο (αυτή δεν την άλλαξα).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Tunze-Pressure-Regulator-70773.jpeg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  43,3 KB  
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01589 seconds with 12 queries