Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 11-04-18, 03:41
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MaryDXB Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά,
Χρόνια σου καλά, πολλά και με υγεία.
Σας γράφω τις εξελίξεις από το ενυδρείο και το Σοφο
Τις 3 τελευταίες μέρες, μετράω
NH3 0
Καλό.
NO3 0
Χμμμ... καλύτερο λίγο πιο πάνω. ΙΣΩΣ τα φυτά να ΜΗΝ αφήνουν να φανεί.
NO2 0
Καλό.
PH 6,4
27,5 C
Να επισημάνω ότι έχω κάνει μια αλλαγή νερού 20% πριν τρεις μέρες γιατί δε μετρούσα αμμωνία!
Το ότι ΔΕΝ μετρούσες αμμωνία... ήταν καλό. Μελέτησε λίγο τον "κύκλο του αζώτου"... να σε βοηθήσει.
Έχω ρίξει 2 δόσεις melafix στα 40lt και ο Σοφο δείχνει να συρρικνώνει πτερύγια μέρα με τη μέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει πλέον!
Το ότι ακόμα ΔΕΝ μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα... λόγω απειρίας (απόλυτα φυσιολογικό) ΙΣΩΣ;
Μέσα στο ενυδρείο έχω βάλει μόνο Indian almond leaves και ένα ενυδρεικό ξύλο που έχει πιάσει μια απίστευτη γλίτσα γύρω του.
Είναι μύκητας (ακίνδυνο και απολύτως φυσιολογικό), θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει.
Τα 3 φυτά τα έβγαλα διότι θέλουνε φως το οποίο αποτι παρατήρησα προκαλεί στρες στο ψάρι
ΜΗΝ το πάρεις "στραβά"... όμως ακόμα ΔΕΝ νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις ΑΝ κάτι στρεσάρει το ψάρι... οι πολλές κινήσεις σου (λόγω αυξημένου άγχους) πιθανότατα όμως να το καταφέρουν. Τα φυτά βοηθάνε στο "στρώσιμο" του ενυδρείου... ΚΑΚΩΣ τα έβγαλες.

Τώρα με το 2ο ενυδρείο:
60lt καθαρά,full φυτεμένο με φυτά, έχει και κάποια σαλιγκαράκια μέσα, αλλά επειδή εδώ και καιρο δεν είχε ψαράκια μέσα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, οι τιμές είναι μηδενικές επίσης NH3 0, NO3 0, NO2 0 και PH 7,4.

Έχω λοιπόν 2 άστρωτα ενυδρεία, ένα φουλ φυτεμένο και ένα χωρίς φυτά! Σκέφτομαι να ρίξω το PH στο φυτεμένο και να μεταφέρω το Σοφο εκεί, χωρίς καθόλου φάρμακα κλπ και να δω πως θα παει, τι λέτε;; Ή μήπως τον έχω τρελάνει στα πήγαινε έλα και να τον αφήσω στην ησυχία του εκεί που είναι;; Με το ξύλο που είναι μέσα στη γλίτσα τι να κάνω, να το βγάλω; Τραβάω μεγάλο ζόρι με αυτό το μπέρδεμα
Τα διάβασες ήδη και παραπάνω...
Με ποίο τρόπο, θα "ρίξεις" το ΡΗ;
Όσο περισσότερες κινήσεις κάνεις... τόσο χειρότερα μπορείς να κάνεις τα πράγματα. Χαίρομαι όμως που πρώτα ρωτάς και ΔΕΝ το κάνεις... όπως με τα φυτά.
Ο μεγαλύτερος χώρος έχει πλεονεκτήματα... γιατί αυξάνονται με μικρότερο ρυθμό οι επιβλαβείς ουσίες (ρύποι).
Σε ενδιαφέρει να έχεις ΝΗ 0 και ΝΟ2 0... αυτό είναι το σημαντικό.
Προσπάθησε να χαλαρώσεις... το άγχος είναι κακός σύμβουλος. Είπαμε... αυτό το χόμπι απαιτεί... υπομονή.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01936 seconds with 11 queries