Θέμα: βαση;
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 11-11-04, 21:20
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Εγω τι να πω ;;;;;

Το δικο μου επιπλο ειναι ξυλινο ,πολυ ψηλο, με θεση για αλλα 2 ενυδρεια κατω απο το μεγαλο και απο κατω ντουλαπια. Το συνολικο υψος απο οτι θυμαμαι ειναι πανω απο 1 μετρο. Ειναι αρκετα απλο στην κατασκευη με ξυλο μασιφ πευκο παχους 1,8 ποντους χωρις δοκαρια κλπ. Απλες ξυλινες πλακες. Απο τον μαρτιο μεχρι σημερα που εχει πανω του πανω απο 600 κιλα βαρους δεν εχει παθει το παραμικρο. Αν και επαναλαμβανω ειναι πολυ ψηλο. Αν μπουν σωστα τα ενδιαμεσα χωρισματα δεν υπαρχει προβλημα και στρεβλωσεις. Ολο το επιπλο παταει πανω σε ξυλινη πλακα γιατι το πατωμα ειναι και αυτο ξυλινο. Ακομα και τα απλα βερνικια κανουν δουλεια δεν χρειαζεται ναυτικα κατα την γνωμη μου.
Φυσικα μεγαλο ρολο παιζει η ποιοτητα του ξυλου. MDF και νοβοπαν κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι μονο για επενδυση , δεν νομιζω οτι μπορουν να αντεξουν τοσο βαρος.
Αν χρησιμοποιησεις ξυλινα δοκαρια για τον σκελετο του επιπλου δεν θα εχεις σιγουρα κανενα προβλημα.
Εγω παντως για το δικο μου μελετησα πολυ προσεκτικα την ολη κατασκευη αν και οταν το εφτιαξα δεν ειχα σκοπο να το φορτωσω με αυτο το βαρος.
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01345 seconds with 11 queries