Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-11-16, 16:49
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή Νυχτερινό φως στα ενυδρεία μας.

Καλησπέρα σας,

Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και καιρό τώρα με απασχολεί το ερώτημα κατά πόσο ο φωτισμός γενικότερα που χρησιμοποιούμε, αλλά «ειδικότερα» ο φωτισμός «νυχτός» (στα ενυδρεία μας), βοηθάει σε κάτι, ή αντιθέτως δημιουργεί προβλήματα στα ψάρια μας.
(Σημ..: Δεν αναφέρομαι στα φυτεμένα ενυδρεία, αλλά περισσότερο σε ενυδρεία Αμαζονίου, Βόρειας ή Ν.Αμερικής, Αφρικής, Αυστραλίας, Ασίας, κτλ..).
Όσο και αν έψαξα για απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα σε ελληνικά και ξένα site δυστυχώς δεν βρήκα κάποια τεκμηριωμένη απάντηση είτε θετική είτε αρνητική.

Στο σημείο όμως που συμφωνούν οι περισσότεροι είναι στο γεγονός ότι τα ψάρια μας χρειάζονται αρκετές ώρες ύπνου προκειμένου να ξεκουραστούν.

Στο κατά πόσο τώρα ο φωτισμός που βάζουμε στο ενυδρείο μας για προσομοίωση του βραδινού φωτός, είναι κάτι που χρειάζεται ή όχι, εδώ την απάντηση πιστεύω μας την δίνει η ίδια η φύση και το περιβάλλον που ζούν τα ψάρια μας.
Διότι όταν ένα ψάρι ζει από τα 10 έως τα 30 μέτρα (δεν αναφέρομαι στα ψάρια που ζουν σε μεγαλύτερα βάθη, γιατί εκεί είναι αυτονόητο) και εμείς επιλέγουμε να βάλουμε νυχτερινό φωτισμό στο ενυδρείο μας, πιστεύω ότι κάνουμε λάθος και ουσιαστικά το ταλαιπωρούμε.
Επίσης το ίδιο ισχύει πιστεύω και για ψάρια που ζούνε σε θολά νερά όπου εκεί ακόμη και σε μικρότερα βάθη η ένταση του φωτός που φτάνει μέσα, και ειδικά στον βυθό είναι εκ των πραγμάτων όχι τόσο «έντονη».
Από τις λίγες νυχτερινές καταδύσεις που έχω κάνει, αυτό που ξέρω εκ πείρας, είναι ότι ακόμη και με το μεγαλύτερο «φεγγάρι» σε βάθος μετά τα 10 – 15 μέτρα δεν περνάει ούτε ίχνος φωτός.
Το ερώτημα μου λοιπόν είναι: Χρειάζεται το νυχτερινό φως στα ενυδρεία μας ή κάνουμε τη ζωή των ψαριών μας πιο δύσκολη ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01461 seconds with 11 queries