Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 06-03-15, 10:24
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

κατ αρχας ευχαριστω για τα σχολια...
βεβαια βλεπωντας τις φωτο, πιστευω οτι αδικειται αρκετα το ολο εγχειρημα, καθως απο κοντα μου φαινεται πολυ πιο ωραιο...

@tyrinthos: δυστυχως μεγαλυτερη ζαρντινιερα οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα πουθενα... μετα παμε σε λιμνη πλαστικη, η οποια αυξανει (εστω και λιγο) το κοστος, αλλα μετα εχουμε αλλα θεματα, οπως η περιμετρικη καλυψη κτλ κτλ

@takis gt: νουφαρα ενας πετσοπας που ειπε οτι μπορει να μου φερει, μου ειπε μια πολυ ωραια τιμη (25-30 ευρω)! και στα φυτωρια που ρωτησα δεν ειχε κανεις λογω εποχης (οπως και για τα υπολοιπα υδροχαρη φυτα)... πιστευω μεχρι τελους του μηνα να βρω... με τα χρυσοψαρα ουτε εγω πολυ συμφωνω αλλα ηθελα να βαλω οπωσδηποτε κατι να ζωντανεψει τη λιμνη και ελλειψει κουνουποψαρων πηρα αυτα... ειναι μικρα και την παλευουν, μολις μεγαλωσουν θα φυγουν για καλυτερο περιβαλλον (το οτι ξερω απο τωρα που θα τα δωσω μ εκαναν να τα παρω). οσο για τα συννεφακια, το νερο ειναι πολυ κρυο και δεν κανουν.. χθες πχ που υποτιθεται εχει φτιαξει ο καιρος, ειχε 14 βαθμους, ενω με τα χιονια ειχε φτασει κατω απο 5. και θερμαντηρα δεν σκοπευω να βαλω, θα παει πολυ το μαλλι με την δεη...

@kgf12345: σιγουρα μπορει να γινει καλυτερη και πιστευω οσο περνα ο καιρος και αποκτα φυσικα χαρακτηριστικα (αλγες κτλ) θα καλυτερευει.. αν και οπως προειπα, οι φωτογραφιες το αδικουν.... απο κει και περα σκοπευω να βαλω περιμετρικα αλλες ζαρντινιερες (μικροτερες) με ψηλα φυτα ωστε να δημιουργησω ενα ειδους "φραχτη".... ή ακομα σκεφτομαι να βαλω κανα δυο ακομα μεγαλες γλαστρες με νερο και παπυρους και μεταφερω το νερο απο τη μια γλαστρα στην αλλη (αυτο θελει μελετη και δεν ξερω πως και αν θα γινει)

κλεινοντας, να πω οτι η ολη ιδεα ηταν να γινει κατι φτηνο και "ευκολο" τοσο σε κατασκευη οσο και σε συντηρηση

και για "στατιστικους λογους" το κοστος πηγε περιπου ως εξης:
ζαρντινιερα μεγαλη 25 ευρω
ζαρντινιερα μικρη (του φιλτρου) 2 ευρω
ελαφροπετρα φιλτρου 2-3 ευρω τα 16 λιτρα περιπου
υλικα κατασκευης καταρακτη: 2 αφροι πολυουρεθανης περιπου 8 ευρω συνολο
τσιμεντο 8 ευρω
χαλικι 7 ευρω
αντλια 800lt/h (την ειχα)
σωληνα ενυδρειακη περιπου 3,5ευρω/m
σιλικονη 4 ευρω
φυτα ικεα 2χ2 ευρω
συνολο περιπου 65 ευρω
βαλε και μερικα πραγματα που πηρα και τελικα δεν χρησιμοποιηθηκαν (μετα απο δοκιμες κτλ) συνολικα εδωσα γυρω στα 80
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries