Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 10-02-12, 15:39
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Tsoum, από ψαράκια δεν έχω σκεφτεί ακόμη τι θέλω να βάλω και δεν βιάζομαι ιδιαίτερα. Θα μου άρεσε η ιδέα να βάλω κάποιες γαριδούλες αλλά δεν είμαι βέβαιη αν οι γαρίδες είναι το επιπέδου μου όσον αφορά τις απαιτήσεις. Χαίρομαι που ο συγκεκριμένος λαθρεπιβάτης είναι άκακος γιατί τον συμπάθησα πολύ! Είναι το καημένο του ενυδρείου γιατί σε σχέση με τα δύο apple snail είναι μικροσκοπικό!

Όσον αφορά τα φυτά από το ΙΚΕΑ, τα φύτεψα σε άδειο ενυδρείο οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι επιπτώσεις θα μπορούσαν να έχουν σε ψάρια. Τα σαλιγκάρια τα πρόσθεσα 2 εβδομάδες μετά τα φυτά και μετά από 2 αλλαγές νερού. Οπότε φαντάζομαι ότι αν υπήρχαν βλαβερά λιπάσματα αυτά απομακρύνθηκαν ικανοποιητικά από τις αλλαγές και δεν υπήρξε πρόβλημα με τα ζωντανά.
Αν και σκεπτόμενη απλά και ορθολογικά, δεν νομίζω ότι ένα φυτό μπορεί να δεσμεύσει τόση μεγάλη ποσότητα λιπασμάτων στους ιστούς του και μετά τα την αποδεσμεύσει σε ένα ενυδρείο και να σκοτώσει ψάρια. Και αν υπάρχει αυτή η υπόνοια, κρατάς το φυτό στο πλαστικό του ποτηράκι για μερικές μέρες και του κάνεις συχνές αλλαγές νερού για να απομακρυνθεί όποια τοξική ουσία έχει δεσμευτεί στους ιστούς του. Φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος.. αν το θέμα είναι κάποιος παθογόνος μικροοργανισμός, τότε σίγουρα δεν μπορούμε να τον απομακρύνουμε με αυτόν τον τρόπο!

Beeromixalh, δυστυχώς δεν θα απολαύσεις ακόμη το "έργο μου" γιατί δεν κατάφερα να επισυνάψω τις φωτογραφίες..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01518 seconds with 11 queries