Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 08-09-10, 13:28
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι΄αυτό λέμε πάντα: Νishikigoi = πολύ μεγάλα (και βαθιά) συστήματα.

Όπως και να έχει πάλι το πράγμα, η εφημερίδα κάνει λάθος στην αναφορά και δε μιλάω μόνο στο κομμάτι που το αποκαλεί χρυσόψαρο, έστω και στα εισαγωγικά. Αφού το αποκαλούν κοι, θα έπρεπε να γνωρίζουν ότι κοι στην Ιαπωνική γλώσσα σημαίνει απλά κυπρίνος, όπως αυτούς που παρουσιάζουν τα λινκς του Κώστα. Οι χρωματιστοί κυπρίνοι, όπως και αυτός της φωτογραφίας ονομάζονται nishikigoi.

Βλέποντας την φωτογραφία ξανά και ξανά, είναι να σκέφτομαι αν πράττουμε σωστά να δημιουργούμε αβαθή κλειστά συστήματα γι' αυτά τα τεράστια και πολύ σβέλτα ζώα.

Ευχαριστούμε φίλε που μοιράστηκες μαζί μας το εύρημα σου. Είναι ομολογουμένως εκπληκτικό.



Κώστα, δεν υπάρχει στην αγορά κάτι το πρόχειρο για να κρατήσεις ένα τέτοιο ψάρι, έστω και για λίγες μέρες. Ούτε μπορώ να διανοηθώ ότι θα μπορούσαν να φάνε ένα τόσο υπέροχο πλάσμα. Οπότε ναι, πολύ ορθά έπραξαν. Από την άλλη βέβαια είμαι ενάντια να τοποθετούνται σε μικρά κλειστά κυκλώματα τόσο μεγάλα ψάρια που έχουν προσαρμωστεί και μεγαλώσει σε πολύ διαφορετικές συνθήκες για τόσα χρόνια.
Μιας και το θηγεις μηπως μπορεις να με ενημερωσεις για να κατανοησω λιγο ακομα αυτο το ψαρι?

Λες χρωματιστος κυπρινος.Απο που χρωματιστηκε?Απο τον ανθρωπο η απο τη φυση?
Η γνησια μορφη του κυπρινου ειναι τα ψαρια που εδωσα εγω στο λινκ?
Δηλαδη το διασημο ''carp'' που ψαρευεται και ειναι απο τα γνωστα ''τροπαια'' οσων ψαρευουν σε γλυκο νερο, ειναι το αχρωμο ΚΟΙ?

Απο την αλλη αν ειναι ετσι, γιατι το ''αχρωμο'' ΚΟΙ δεν εχει την απηχηση του χρωματιστου και δεν το βλεπουμε ποτε σε λιμνες ιδιωτικες?

Επισης μια αλλη ερωτηση λιγο πιο ασχετη.

Τα μεγαλητερα ΚΟΙ που εχω δει ειναι μονοχρωμα.Παιζει καποιο ρολο αυτο?
Δεν εχω δει ΚΟΙ με χρωματα αγελαδας ( ) σε μεγεθος που εχω δει πορτοκαλι και κιτρινα ΚΟΙ.Εχει καποια εξηγηση αυτο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01716 seconds with 11 queries