Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 09-07-21, 01:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lab_ilias Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας και πάλι,


Το ενυδρείο έχει αγοραστεί 1.20x0,40x0,50 =240 λίτρα με εξωτερικό φίλτρο Eheim experience 350.(Έχω και 2 eheim 2213 αλλά θέλουν συντήρηση και θα τα βάλω στο παιχνίδι αργότερα)
Καλορίζικο!


Έχω ξεκινήσει το διάβασμα να θυμηθώ .....σχετικά με το στρώσιμο (μάλλον θα αγοράσω κάποιο coditioner με έτοιμα βακτηρίδια)
Βρες μπόλι καλύτερα ή στρώσε με τροφή.

  • Ερώτηση πρώτη: Να βάλω Dow στο πάτο πριν βάλω την άμμο και πέτρες?
    Αν έχεις ανασφάλειες βάλε.
  • Επίσης θέλω να βάλω και φυτά οπότε πρέπει να μπει πρώτα υπόστρωμα για φυτα και μετα απο πάνω ασβεστολιθική άμμο? και αν ναι δεν μπερδευονται με το καιρο?
    Τα φυτά που θα αντέξουν με τις κιχλίδες δεν χρειάζονται υπόστρωμα.
  • Για τις αλλαγές του νερού σκέφτομαι να πάρω αντλιάκι μικρό και να τραβάω το νερό με λαστιχο κατευθείαν στην αποχετευση. το έχει δοκιμάσει κανεις? έχει κανεις να προτείνει αντλιακί? Η μικρότερη της eheim θα σου κάνει τη δουλειά.
  • Και τέλος άρχισα σιγα σιγα να σκέφτομαι την ψαροσύνθεση....σίγουρα θα βάλω labido(1 m+2 f) μετα σκευτόμουν Ps. Demasoni (5-6 ) και μου αρέσει και το Melanochromis auratous θα ήθελα να χωρέσω (1 m+2 f)
Αυτά για αρχή
Τα auratus θα έλεγα να τα αποκλείσεις γιατί στο τέλος θα μείνεις με ένα αρσενικό ψάρι Θα πρότεινα μόνο 2 είδη και να επιλέξεις μαζί με τα λαμπίντο να βάλεις ένα μικρόσωμο και σχετικά φιλήσυχο είδος πχ κάποιο Cynotilapia.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries