Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 12-05-18, 13:37
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αρχη να εχεις φιλε μου. Ο φωτισμος δουλευει 15-16 ωρες? Το "περιπου" γιατι? Με την λιπανση των φυτων θα ασχοληθεις καθολου? Απο τη στιγμη που ξεκινας το CO2 καλο θα ηταν να υπαρχει μια σωστη λιπανση με τον αναλογο φωτισμο για να λειτουργησει σωστα και χωρις προβληματα το ενυδρειο σου. Τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις? Ποσα κιλα Fluval Stratum εβαλες?
Καλημέρα. Το γιατί πάει στις ώρες, είναι πολλές ή λίγες; Η μήπως το γιατί πάει στο ότι δεν είναι σταθερές οι ώρες. Δλδ 15 ή 16;
Χρησιμοποιήσα το stratum για να μην έχω και λίπασμα και υπόστρωμα από χαλίκι. Το είδα στημένο σε ενυδρείο, μου γυάλισε και είπα να χρησιμοποιήσω μόνο αυτό. Αφού είχε το μέγεθος του χαλικιού που είχα εξ' αρχής κατά νου να βάλω, και είναι και λίπασμα. Χρησιμοποίησα περίπου 14kg stratum για να πετύχω πάχος από 3cm έως 5cm.
Τώρα με το φως έχω αρχίσει να έχω τις αμφιβολίες μου. Βλέποντας τα manual της Juwel, η λάμπα λέει ότι είναι 10.5watt. Αν πάμε με τον γενικό κανόνα για τα επίπεδα φωτισμού τότε είμαι ο φωτισμός που είχε custom στο ενυδρείο είναι σαν να γκρεμίστηκε από τον Κεάδα... Πιο χαμηλά και από την κατηγορία χαμηλού φωτισμού (10,5watt / 110lt = 0.09watt/lt...) Λέω να προσθέσω άλλα 60watt με 70watt, με την προσθήκη άλλης μιας λάμπας ή την αντικατάσταση της custom με δύο νέες, για να παίξω στις κατηγορίες μεσαίου ή υψηλού φωτισμού.

Τώρα τα ζωντανά... Στην αρχή είχα πει να παίξω με κάποιο σπάνιο μονομάχο (τύπου dragon betta ή κάποιο μονόχρωμο σαν black betta) σε συνδιασμό με μ1-2 θυλικές, κανένα κοπαδόψαρο και γαρίδες, που διάβασα ότι καθαρίζουν τον βυθο. Αλλά.... Τα κοπαδόψαρα που πάνε με τους μονομάχους, δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα μπορώ να πω, οι γαρίδες από ότι κατάλαβα θα γινουν μεζές για τους μονομάχους (που δεν έχω διάθεση να κάνω αρένα το ενυδρείο) και πήγα στο plan B και λέω να παίξω με xyphophorus helleri, apistogramma cacatuoides (αν το βρω όπως το έχω δει σε φώτο), μερικά glow danios και κανένα killfish.

Υ.Γ: Θα εκτιμήσω οποιαδήποτε ατέλεια ή σφάλμα παρατηρήσεται σε όσα λέω, τώρα που είναι νωρίς, γιατί είμαι άσχετος με το θέμα και τώρα μπαίνω στο παιοχνίδι που λέγεται ενυδρείο και για να κάνω διορθωτικές ενέργειες όσο είναι νωρίς.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgeps Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω την εμπειρία να σε βοηθήσω, φαίνεται όμορφο αυτο που ετοιμάζεις.



Εγω αργότερα θα θελα να μας πεις εντυπώσεις για τη κινεζια...
Κοίτα φίλε μου, αποδεκτή η κινεζιά, αν εκαιρέσουμε ότι κάτι είχε πάει στραβά με το regulator, που μόλις το έβαλα μπροστά έχανε και κατά πάσα πιθανότητα ήταν κάποιο O ring, που μάλλον είχε κοπεί. Πήγα κατευθείαν στο petshop και έκανα την τράμπα κατευθείαν. 3 μέρες δουλευει χωρίς κανένα πρόβλημα. Σταματάει μόνο όταν κλείνω την λάμπα το βράδυ

Ξέχασα να αναφέρω πιο πάνω ότι έχω βάλει και μια αεραντλία Eheim 200, έτσι για το decor...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dongvc : 12-05-18 στις 13:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01730 seconds with 11 queries