Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 25-01-07, 18:21
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε όλους!
Μόλις ετοίμασα ένα μικρό palludarium χρησιμοποιώντας ένα ενυδρείο 60 λίτρων και μια ξυλοκατασκευή από πάνω για να βάλω και φυτά εκτός νερού. Το υποβρύχιο τμήμα του palludarium θα έχει ύψος 30 πόντους και άλλους 30 βάθος. Η όψη είναι 60 πόντοι. Θέλω να βάλω ένα ζευγάρι hemichromis lifalili και από εκεί και πέρα ίσως κάποια corydoras και ένα μικρό πλεκόστομο. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να προσθέσω και νέον ή άλλα σμηνόψαρα. Επίσης θα ήθελα τις προτάσεις σας για φυτά που θα μπορούσα να βάλω εκτός νερού ή άλλα υδρόβια που φυτεύονται μέσα στο νερό αλλά αναπτύσονται και έξω. Τέλος σαν αμφίβια σκέφτομαι να βάλω 4 μικρά καβουράκια (red claw crabs http://www.aqualandpetsplus.com/Bug,...law%20Crab.htm) για τα οποία διάβασα σε διάφορα sites ότι είναι ακίνδυνα για άλλα ψάρια και συνηθίζονται σε κοινωνικά ενυδρεία, το ίδιο δε μου διαβεβαίωσαν και στο πετ σοπ - το οποίο είναι από τα συνιστώμενα από το GAB και έχω κάποια εμπιστοσύνη. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια ένσταση στην επιλογή μου για τα καβουράκια ή κάποια εναλλακτική πρόταση. Όποτε μπορέσω θα ανεβάσω και φωτό!
Ευχαριστώ όσους μπουν στο κόπο να απαντήσουν!
Πολύ χαίρομαι που αρχίζει δειλά δειλά και αναπτύσσεται το παλουντάριουμ στην Ελλαδίτσα μας!
Ερωτήση: Από πάνω θα είναι ανοιχτό (με κρεμαστά φωτιστικά) ή κλειστό με καπάκι?
Απαίτηση : Φωτό της όλης κατασκευής!
Ενστάσεις: Σε 54 λίτρα όγκο νερού τα lifalili τα βλέπω πολύ δύσκολα. Πάντως αν τα βάλεις μην βάλεις και κορυντόρας. Γενικώς τα lifalili είναι αρκετά επιθετικά ψάρια κατά τη διάρκεια της γέννας.΄
Φυτά: Περιμένω από ένα φίλο που έχει φυτώριο ένα πολύ ωραίο γρασίδι (εκτός νερού). Αν βρεθεί θα σε ενημερώσω
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries