Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 09-03-10, 15:09
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Νομίζω θα ταν χρήσιμο αν διαθέτει κάποιος μπουκαλάκι με βακτήρια να γράψει ακριβώς τα συστατικά που αναγράφονται στην ετικέτα. Αν περιέχει ένζυμα θα πρέπει να αναγράφονται (λόγω νόμου). Τα ενδεχόμενα ένζυμα βέβαια δε θα βοηθάνε στο στρώσιμο του ενυδρείου, απλά θα μειώνουν τα επίπεδα αμμωνίας μέχρι να χάσουν την ενεργότητά τους. Εάν πάντως υποστηρίζουν ότι περιέχονται καλλιέργειες βακτηρίων (το οποίο είναι και το πιο πιθανό-εύκολο), ασφαλώς και δεν θα πρόκειται για ενεργοποιημένα βακτήρια (όπως είπε ο georgarask θέλουν τροφή και οξυγόνο), πιθανότατα να περιέχουν βακτήρια σε "λήθαργο" (σπόρια), τα οποία όμως θα θέλουν χρόνο μετά για να ενεργοποιηθούν και ν αρχίσουν να πολλαπλασιάζονται, στην ουσία δηλαδή χρόνο παρόμοιο με αυτού της εκ νέου ανάπτυξης αποικίας.
Πάντως ρε παιδιά δε μπορείτε να φανταστείτε πόσες φορές μ έχουν ρωτήσει αν θέλω βακτήρια! Κι από το πουθενά, πραγματικά! Ζητάω πχ αντιχλώριο και μετά μου λένε "βακτήρια έχεις"; Έ-λ-ε-ο-ς (δεν ξέρω αν το χετε καταλάβει, αλλά τα χω βάλει με τους πετσοπάδες!)!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries