Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #76  
Παλιά 15-11-16, 15:26
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Εγώ σήμερα διάβασα την συγκεκριμένη ιστορία με τα φίδια οπότε είπα και εγω να καταθέσω την σχετική εμπειρία και την γνώση μου για το θέμα. Καταρχή το θειάφι που φήμες λένε ότι απωθεί τα φίδια. Ισως και να το κάνει αλλά όχι για πολύ! Είναι σκόνη και φυσικά το παίρνει ο αέρας και το σκορπίζει. Το Χειρότερο όμως είναι ότι είναι ΕΥΦΛΕΚΤΟ οπότε σε δασικές περιοχές τους καλοκαιρινούς μήνες είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο!!!

Το Harpetex αλλά και άλλα φιδοδιωκτικά τα χρησιμοποιώ χρόνια στο εξοχικό στην Σαλαμίνα. Τα προηγούμενα 10 χρόνια δεν είχα δει φίδι. Τα 2 τελευταία καλοκαίρια όμως είχαμε παρουσίες... Μάλιστα το ένα πήδηξε από την βεράντα στα δέντρα και κλαδί κλαδί έφυγε σαν τον ακροβάτη του τσίρκου!!! Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι ήταν Σαϊτα ένα ακίνδυνο φίδι αλλά την τρομάρα πώς να την ξεχάσεις..... Ασε που ότι αντι-φιδικό και να βάλεις στο έδαφος τι να σου κάνει αν το φίδι "πετάει"....

Όσο για τις συσκευές υπερήχων μάλλον παραμύθια είναι αφού τα φίδια δεν έχουν ακοή - αντιλαμβάνονται μόνο τις δονήσεις του εδάφους. Οι υπέρηχοι διώχνουν την τροφή των φιδιών - τα ποντίκια. Ωστόσο ενοχλούν άλλα ζώα π.χ. τους σκύλους.

Συμπερασμα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι τα αυτονόητα - προσοχή όταν είσαι έξω, καλά καθαρισμένος χώρος από ξερά χόρτα και φύλλα, σίτες στο σπίτι.

Και κάτι τελευταίο. Τα τελευταία 2 χρόνια που είδα φίδια κοντά στο σπίτι στην Σαλαμίνα, έχω γεμίσει τον κήπο με 10άλιτρα πλαστικά μπουκάλια από ψύκτη με νερό, λόγω των συχνών χρονικά μεγάλων διακοπών του δικτύου νερού.
Λέτε να είναι τυχαίες οι επισκέψεις? Αμφιβάλλω....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 11 queries