Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 29-12-06, 02:10
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrig Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιά να υπολογίσετε το κόστος της ΔΕΗ στο ενυδρείο σας.
Πολύ χρήσιμο το αρχείο για τους υπολογισμούς. Είχα φτιάξει πριν από λίγο καιρό και εγώ ένα παρόμοιο για δικιά μου χρήση, στο ανάλατο ενυδρείο μου, χωρίς βέβαια χρώματα και άλλα τέτοια. Επειδή το είχα ψάξει τότε λιγάκι μπορώ να σου πω οτι έχεις κάνει ένα λάθος στους υπολογισμούς. Συγκεκριμένα μετά από επικοινωνία μου με την Juwel που έχει φτιάξει το ενυδρείο μου με ενημέρωσαν οτι:

Παράθεση:
Thank you very much for deciding for a JUWEL Vision 180. The power consumption of the light unit 2x25 W is app. 57 W, of the pump 600 l app. 6,5 W and of the heater 200 W (only when it heats for holding the temperature - it does not heat always).

Hope this helps you. Kind regards,
JUWEL Aquarium GmbH & Co. KG
SERVICE
Birgit Fischer
Το οποίο σημαίνει οτι έχεις υπολογίσει λάθος την κατανάλωση των φωτιστικών γιατί δεν έχεις υπολογίσει την κατανάλωση των Ballast. Για την σωστή κατανάλωση των φώτων αντί για 54 Watt που είναι οι λάμπες θα έβαζα 62 για ηλεκτρονικά ballast (και ίσως 65? για κλασικά). Επιπλέον μου φαίνονται πολλές οι 10 ώρες την ημέρα για το θερμαντικό για μέσο υπολογισμό σε διάστημα ενός έτους αν και μπορεί να κάνω λάθος σε αυτό.

Στο δικό μου ταπεινό γλυκό ενυδρείο η κατανάλωση περιορίζεται στα 1,9 KW/ημέρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01499 seconds with 11 queries