Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-08-10, 01:33
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή Nεος με 60λ. βοηθεια για ξεκινημα!

Καλος σας βρηκα! Ειμαι νεος στο χομπι και μαλλον αναγκαστηκα αφου ειμαι ζωοφιλος. Εδω και κανα μηνα ειχαν χαρισει στην ανηψια και στον ανιψιο μου 2 χρυσοψαρα απο τον παιδικο σταθμο που ειχαν γιορτη. Απο τοτε υπηρχαν σε μια γιαλα 15 λιτρων αλλα το ενα μας εγκατελιψε και εμεινε το αλλο μονο. Καθως στεναχορηθηκα πηρα αλλο ενα απο πετσοπ να του κανει παρεα... Βεβαια την ψιλιαστηκα για τους λογους που την ειχε κανει το 1 και αρχισα να ψαχνω φορουμ και διαφορες σελιδες. Καταβαλα οτι επρεπε αμεσα να παρω ενυδρειο. Αγορασα μετα απο ψαξιμο ενα Juwel rekord 600 65λιτρο με ολο το πακετο που προσφερει η εταιρια (φιλτρα, κυκλοφοριτη, θερμαντιρα και λαμπα). Πηρα μια αμμο ασπρη για υποστρωμα μετα τα λεγομενα του πετ-σοπα 3-4 κιλα 16 ευρο η οποια θα ειναι καταληλη για φυτεμα στο μελλον(θα μπορω να την καθαριζω με σκουπα βυθου ή θα ρουφαει και την αμμο); Πηρα eheim substrat pro 250 ml. και ειδικο δυχτι για να το βαλω ενδιαμεσα απο το μπλε και πρασινο φιλτρο. Ευτυχος αντιχλοριο ειχα παρει απο πριν για το νερο που αλλαζα στην γιαλα. Μαζι με αυτα πηρα και api stress zyme ζωντανα βακτηρια. Μου τα εδωσε ο τυπος λεγοντας οτι μετα απο 5 μερες θα μπορουσα να βαλω τα ψαρια. Επειδη ειδα και δεν την παλευαν τα χρυσοψαρα στην γιαλα πηγα την επομενη και του ειπα αν υπηρχε κατι να βαλω για να μεταφερο αμεσα τα ψαρακια στο ενυδριο. Μου εδωσε tetra safestart και ειπε οτι μετα απο 8 ωρες μπορω να βαλω αφοβα τα 2 χρυσοψαρα μεσα και να συμπληρωνω τα βακτηρια σε καθε μερικη αλλαγη του νερου που θα κανω, σωστο ή λαθος; Αρχισα να νιωθω κοτσος οπως εφευγαν τα 10ευρα για πλακα. Την επομενη ξανα στο πετ-σοπα για να παρω υγρα τεστ αφου μελετησα πρωτα λιγο στο ιντερνετ (Ph, No2, No3 kai Nh4 amonia). Θελω βοηθεια και συμβουλες σε πολλα πραγματα αλλα προς το παρων θα ρωτησω για τα φιλτρα και αναφερομαι στο πως τα εχω τοποθετησει μεσα στο κουτι του φιλτρου (1.υαλοβαμβακας 2.ανθρακας 3.πρασινο σφουγγαρι 4.substrat pro 5.μπλε σφουγγαρι) να κανω καποια μεταταξη ή ειναι καλα γιατι τα εβαλα οπως ελεγε η juwel; Μετραω καθημερινα τιμες γιατι θεωρω πως ο κυκλος του αζοτου δεν εχει γινει και πρεπει να προσεχω... Καποια συμβουλη για φυτεμα σε 3 μηνες που θεωρητικα θα εχει στρωσει; Χωρις co2 ενοηται θελω αργης αναπτηξης! Κανει η αμμος αυτη για τα φυτα που μου πουλησε ο πετ-σοπας; Επεισης οτι κοπρανα βγαζουν να ψαρια μεσα σε λιγες ωρες εξαφανιζονται απο τον βυθο και ο πετ-σοπας ειπε οτι ειναι καλο γιατι λειτουργουν τα βακτηρια, οντος; Τα χρυσοψαρα ειναι πολυ μικρα 3-3,5 εκ. ξερω οτι τα λιτρα ειναι λιγα αλλα δεν μπορουσα να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο θα την παλεψουν; Επεισης η λαμπα αναβει 9 ωρες τη μερα(9π.μ-6μ.μ) διαβασα οτι πρεπει να αναβει οταν εχει ξημερωσει καλα και να κληνει πριν νυχτωσει για να μην αλαζει αποτομα η φωτεινοτητα για τα ψαρια(ο ανακλαστηρας κανει δουλεια); Τι καλυτερο θα προτεινατε σαν αλλαγη για τα εχουν καλυτερη ποιοτητα ζωης τα 2 ψαρακια. Ανεβαζω και 3-4 φοτο απο ενυδρειο και ψαρια! Συγνωμη που σας κουρασα τοσο ολες η γνωμες ευπροδεκτες! Ευχαριστω προκαταβολικα..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P30-08-10_00.59.JPG
Εμφανίσεις:  660
Μέγεθος:  71,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P30-08-10_00.59[01].JPG
Εμφανίσεις:  617
Μέγεθος:  50,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P30-08-10_00.59[02].JPG
Εμφανίσεις:  574
Μέγεθος:  73,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P30-08-10_01.00.JPG
Εμφανίσεις:  585
Μέγεθος:  65,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01881 seconds with 12 queries