Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 28-11-12, 23:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και ολα τα υπολοιπα σωστα να γινοντουσαν,μονο και μονο τα νιτρικα με τις αλλαγες που γινονται τοσο αραια,εμενα μου φτανει σαν αιτια.οσα ψαρια εχω κρατησει μεχρι τωρα,ετσι και ξεφευγα λιγο απτη ρουτινα και αφηνα τα νιτρικα πανω απο 30-35 για μια δυο μερες,γινοτανε φανερο αμεσως(και στα χρωματα και στη συμπεριφορα τους) οτι τα ψαρια τα ενοχλουσε.και εδω μιλαμε για 100αρια και ισως και παραπανω τωρα αν φτανανε 50 μετα την αλλαγη.

βαλε και λιγο(εως πολυ)τα θερμικα σοκ που φαγανε τα ψαρια και λιγο απολα τα υπολοιπα,ε θα πεθανουν τι θα κανουν.ψαρια ειναι.

και εκτος απολα αυτα βλεπω και ψαροσυνθεση προβληματικη...

η γνωμη μου,βρες δοχειο καταλληλο για τις αλλαγες σου και προετοιμαζε το νερο σωστα.αλλαγες μια φορα τη βδομαδα.αντε 10 μερες βαρια.αν θες για πιο αραια,θελει πολυ μελετη το πραγμα και δεν γινεται ετσι "απλα".και ακομα και τοτε θαναι ρισκο.απλα τοτε το ελαχιστοποιεις εσυ καπως γιατι με τοσο διαβασμα που θαχεις ριξει για να φτασεις εκει,λογικα θα ξερεις και τι κανεις.

μεχρι τοτε και μεχρι να δεις με μετρησεις τι ρουτινα σηκωνει το ενυδρειο σου,αλλαγες καθε βδομαδα,με νερο αποχλωριομενο στο δοχειο προετοιμασιας,στην ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου,και χαρακτηριστικα νερου ιδια με αυτα του ενυδρειου(ph,kh,gh).

την αλλαγη θα την κανεις αργα με ρυθμιζομενη αντλια,η με τη βαρυτητα και σωληνακι καταληλης διατομης ωστε να κανει ενα μισαωρο τουλαχιστον να αλλαξει το νερο.και οταν "βρεις" τι ψαρια θα βαλεις,ψαξε λιγο να διαβασεις τα προφιλ τους η ρωτα εδω μεσα πριν τα αγορασεις
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01443 seconds with 11 queries