Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 19-11-09, 16:29
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
το σκαλαρι βρισκεται ηδη σε θεραπεια με baktopur καθως απο οτι διεγνωσα με βαση την εμπειρια μου και οπως μ ειπαν 3 πετσοπ ειναι οντως σηψη,,,


Να ακούς τι σου γράφουνε, και εδώ και σε άλλα thread που έχεις ανοίξει!

Έχεις άστρωτο ενυδρείο! Το τελευταίο που θέλεις αυτή τη στιγμή είναι να μπλέξεις εκτός των άλλων και με φάρμακα!

Αν το σκαλάρι σου έχει πρόβλημα με τα πτερύγιά του, είτε είναι λόγω τσιμπημάτων από το gourami, είτε λόγω της έκθεσης σε αμμωνία, ή και από χτύπημα κατά τη μεταφορά (μπορεί και από το κατάστημα να το πήρες έτσι, πολλές φορές ψαράκια που παίρνουμε απο τα πετ-σοπ έχουν κομμένα πτερύγια, είτε από τραυματισμούς κατά την εισαγωγή, ή και από κάψιμο από αμμωνία, ή και από δαγκώματα στα ενυδρεία που τα κρατάνε).. Τα πτερύγια, κατά μεγάλη πιθανότητα θα επανέλθουν από μόνα τους, εφόσον δώσεις στο ψάρι τις συνθήκες (και τους συγκατοίκους) που χρειάζεται! Στο έγραψα και αλλού, κι εγώ και άλλοι..

Έχω ενυδρείο εδώ και 2 χρόνια περίπου, και η εμπειρία μου είναι ελάχιστη! Ακόμη και κόσμος που διατηρεί πολλά και μεγάλα ενυδρεία εδώ και χρόνια, πριν προχωρήσει σε διάγνωση ασθένειας και φαρμακευτική αγωγή, ρωτάει και ξαναρωτάει, ποστάροντας πολύ καθαρές φωτογραφίες, πριν κάνει κάτι.. Εσύ πού τη βρήκες την εμπειρία για να πάρεις την απόφαση και να βάλεις φάρμακο στο ενυδρείο? Σε ένα άστρωτο ξαναλέω ενυδρείο, όπου οι ίδιες οι συνθήκες που ζούνε τα ψαράκια είναι η αιτία του προβλήματος?

Τα ρώτησες τα ψαράκια αν αισθάνονται άνετα στις συνθήκες (παραμέτρους νερού) που ζούνε? Αν τα ενοχλούν ή τα στρεσάρουν οι συγκάτοικοί τους? Αν έχουνε κρυψώνες να κρυφτούν για να ηρεμήσουν? Ή, στην περίπτωση που κάποιο ψάρι τα ενοχλεί, αν έχουν τα απαραίτητα λίτρα για να ξεφύγουν από το κυνήγι? Μόνος σου το είπες, ότι δεν κάθονται σε μια γωνιά για να τα φωτογραφήσεις.. Το βρίσκεις λογικό αυτό? Μήπως κάτι τα ενοχλεί?

Κι εσύ, αν κρυώσεις, και έχεις πυρετό, αν σε πάρουνε και σε πετάξουνε στα χιόνια με ένα φανελλάκι, όσες ασπιρίνες και να σου δώσουνε, δεν πρόκειται να συνέλθεις.. Αν τα ψαράκια δεν έχουν τις συνθήκες που απαιτούνται, στρεσάρονται.. Και όσο στρεσσάρονται αρρωσταίνουν.. Και όσα φάρμακα και να ρίξεις, δε βελτιώνουν την κατάσταση..

Προφανώς και σου είπαν να πάρεις φάρμακο στα πετ σοπ.. Να πουλήσει ήθελε ο τύπος.. Αν κι εσύ πήγαινες γυρεύοντας, γιατί να μή στο δώσει.. Βλάκας είναι? Ρώτησες όμως αν αυτό θα επηρρεάσει τη βιολογία που παλεύει να σχηματιστεί στο φίλτρο σου?

Πρέπει να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα στην όλη λογική γύρω από το ενυδρείο.. Πρέπει να κοιτάζεις την αιτία των προβλημάτων και να αντιμετωπίζεις πρώτα αυτή.. Όχι να προσπαθείς να μπαλώσεις τα αποτελέσματα (με φάρμακα στην προκειμένη περίπτωση), και να αφήνεις την αιτία να παραμένει..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02221 seconds with 11 queries