Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-01-19, 11:56
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Exclamation Χρυσοψαρο που το προλαβα οριακα...και τωρα τι κανω???

Καλημερα σας,
Ειμαι καινουργια στο φορουμ, οπως ειμαι και νεα -...και απειρη-μαμα δυο υπεροχων χρυσοψαρων.
Σημερα το πρωι η κορη μου πηγε να τα ταισει πριν φυγει για το σχολειο κι επαθε σοκ...το λευκο μας χρυσοψαρο σαν να επεπλεε απλα στην επιφανεια....
Φαινοταν παραδομενο, αποπροσανατολισμενο κι εγερνε τις λιγες φορες που προσπαθουσε να κουνηθει....
Απο εκεινη την ωρα εχω ενεργοποιηθει προσπαθωντας να κανω οτι μπορω....
Σημαδια δεν εχει...το ενυδρειο το ετοιμασαμε την Πεμπτη και τα ψαρακια μας τα βαλαμε το Σαββατο το μεσημερι. Ολα καλα μεχρι σημερα Τεταρτη πρωι.
Εριξα λιγο ζεστο νερο με αντιχλωριο....να καλυψω την περιπτωση της πεσμενης θερμοκρασιας μεσα στη νυχτα αν και εχω θερμομετρο μεσα που δειχνει 23 βαθμους... Επειτα ριχνω σταγονες bio nutrivec Sera γιατι ειχα διαβασει πως σε περιπτωση ασθενειας κανουν καλο.... Μετα ψαχνοντας και ρωτωντας τα εκανα μια βαπτιση σε αλατονερο προκειμενου να καθαρισουν τα βραγχια...πρωτα το υγιες και υστερα το αδιαθετο, αφου πρωτα επλυνα το φιλτρο.... Τωρα το ψαρακι φαινεται να εχει συνελθει....κινειται κανονικα. Το ταισα τη μιση ποσοτητα δλδ δυο περλες τις οποιες πρωτα εσπασα.
Ολα αυτα εγιναν στην προσπαθεια μου να μην χασω πολυτιμο χρονο....
Αυτο που ζηταω απο εσας ειναι να μου πειτε που βρισκω τεστ για αμμωνια γιατι απ οτι καταλαβα κατι τετοιο εφταιγε που ομως ενα μηνα που ενημερωνομαι απο διαφορα petshops κανενας ποτε δεν μου εχει αναφερει το παραμικρο...ητε για στρωσιμο φιλτρου.... Και τι να προσεχω, ποιες ειναι οι βασικες αρχες προκειμενου να εξαςφαλιςω υγιει περιβαλλον για τα ψαρακια μας ...α επισης πρεπει να βαλω και κατι για να οξυγονωνεται το νερο γιατι το φιλτρο ειναι κατω απο το νερο...δεν χωραει να ανεβει αλλο...
Αυτα...
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Αλεξ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01816 seconds with 11 queries