Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 27-08-14, 13:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Να 'σται καλά παιδιά και ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saxlina Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Ετσι λοιπον εμεις οι πιο απειροι θα θετουμε τα ερωτηματα μας,και ελπιζω να απαντας με υπομονη αν σου φαινονται χαζες!
1.Εχω διαβασει οτι ο βασαλτης ειναι ασβεστολιθικο πετρωμα και συνεπως η αμμος που προερχεται απο αυτον βοηθαει στην αυξηση της σκληροτητας...οσο και ο αραγωνιτης ή η θαλασσινη???
2.Καποια φυτα που συνηθιζουμε να βαζουμε στα νταμαρια μας , αν και θεωρητικα αντεχουν στην σκληροτητα δεν αντεχουν τα σαγονια των κατοικων....
οπως valcineria gigantea , crinium natans και anubias οταν ειναι μικρες κυριως, επισης δεν τα ειδα στην λιστα των φυτων της Λιμνης που παραθετει ο Κλεοβουλος, και αναρωτιεμαι μηπως να προσθεσουμε pistia και riccia οπως τα φυτεμενα,φυτα δηλαδη που υπαρχουν στη λιμνη???
Υπομονή έχω να απαντώ και στην πιο "χαζή" ερώτηση.
Υπομονή δεν έχω με τους ξερόλες και τους ξεροκέφαλους, τους θρασείς και αγενείς νεοφώτιστους και τους τζαμπατζήδες υποκλοπείς γνώσης και άλλων, που εμφανίζονται ως κομήτες στο φόρουμ

Στα ερωτήματα:
1. όλα τα πετρώματα περιέχουν ασβέστιο. Δεν θυμάμαι που το έχω ξαναγράψει αλλά αν το Ph του νερού είναι ψηλό (7,5+)κανένα πέτρωμα δεν θα επηρεάσει τις σκληρότητες σημαντικά προς τα πάνω. Τα ασβεστολιθικά πετρώματα (τα περισσότερο ευδιάλυτα και όχι όλα) θα αποτρέψουν μια βίαιη πτώση του ph όταν αυτό τείνει να γίνει όξινο ή θα το ανεβάσουν σταδιακά αν είναι όξινο. Ένα πολύ χρήσιμο άρθρο ενός συνχομπίστα και ειδικού για τα πετρώματα http://www.greekdiscus.com/test2000/...EF%E3%DF%E1%F2 .
2.Φυτά χρησιμοποιούμε αυτά που υπάρχουν στο εμπόριο θυσιάζοντας την λεγόμενη "βιοτοπικότητα" για τους λόγους που αναφέρω, επιλέγοντας τα πιο ανθεκτικά στις ορέξεις των ψαριών μας. Τα pistia (τα δοκίμασα ανεπιτυχώς) και riccia θα γίνουν πιο εύκολα σαλάτα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries