Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-09-11, 16:28
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή Σκεψη για reef του φτωχου

επειδη τωρα εχω 2 ενυδρεια γλυκου και ξερω πως κανενα τους δε θα με ικανοποιησει τοσο οσο ενα ριφ μπηκα σε σκεψη να πουλησω τα 2 ενυδρεια μου και με τα χρηματα να φτιαξω ενα φτωχοριφ. οι διαστασεις που εχω στο μυαλο μου ειναι 60Χ40Χ45υ 108 μικτα , γυαλα την οποια θα κολλησω μονος μου. εχω πολλες ερωτησεις-σκεψεις τις οποιες παραθετω εδω για να με βοηθησετε. η προοπτικη ειναι ευκολα κοραλια (μανιταρια , ξενια , ζωανθους , bubble κλπ) και καμια ανεμωνη αργοτερα.

ξεκινωντας απο το φωτισμο εχω στο μυαλο μου led. ledoταινιες απο εβαυ μαζι με εναν μετασχηματιστη. σε αυτο θελω προτασεις ως προς το ποιες τι βατ τι αποχρωση κλπ κλπ . οι ταινιες θα κολληθουν επανω στο καπακι το οποιο θα ειναι ενα ταψι απο λαμαρινα αλουμινιου διαιρουμενο , το μισο θα ειναι μονιμα πανω με τα led κολλημενα πανω του και με το σκισιμο για το σκιμερ και το αλλο μισο θα σηκωνεται-αφαιρειται για ταισμα - καλοκαιρι κλπ και πολυ πιθανον να προσαρμοστουν πανω του και ανεμιστηρακια

προχωρωντας στο νερο σκεφτομαι για γεμισμα/αλλαγες απο θαλασσα. ουτε συμπληρωμα ασβεστια , μαγνησια τιποτε. μονο ενα ρεφρακτομετρο για διορθωση μονο προς τα κατω της αλατοτητας με νερο βρυσης αποχλωριωμενο. (δε σκοπευω να παρω οσμωση.)

φιλτρανση... εχω τωρα ενα 2217 απο το 250αρι μου. ελεγα να το κρατησω οπως ειναι με το βιολογικο του καθως εχει και 1000λτ/ωρα ροη και απλα να βγαλω λιγο για να χωρεσει αντιφωσφορος, ανθρακας. συζητωντας με ενα φιλο ομως μου ειπε πως το βιολογικο υλικο δεν κανει γιατι ανεβαζει τα νο3 πιο πολυ απο οτι αν τρεχει το ενυδρειο με σκετο βραχο. θελω μια διευκρινιση απο εσας εδω...

σκιμμερ. εφοσον δε θα υπαρχει σαμπ θα παμε σε κρεμαστο σκιμμερ. σε συνδιασμο με το αν μπορω η οχι να κρατησω το 2217 θα χρειαστω απλο σκιμερ η καποιο που εχει μεσα χωρο για αντιφως/ανθρακα. προτασεις και εδω

πλασματα θελω ενα ζευγαρακι κλοουν , καμια γαριδα καθαριστη , σαλιγκαρια και οτι αλλο ψαρακι μπορει να μπει σε αυτα τα λιτρα (μου αρεσουν τα damsel αλλα δεν ξερω αν απο θεμα τελικου μεγεθους μπορουν να μπουν επισης τρελαινομαι για το lionfish το οποιο στα λιτρα αυτα μονο το dwarf θα μπορουσα να βαλω με καποια επιλογη συγκατοικων αν γινεται)

αν σε καθε σας προταση μπορειτε να παραθεσετε καποιο λινκ απο οτι σκεψη/προταση εξοπλισμου εχετε ωστε να ριχνω και ματιες θα ηταν τελειο.
αυτα προς το παρον ελπιζω να με βοηθησετε να ομορφυνω το σαλονι μου
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01647 seconds with 11 queries