Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 17-04-05, 16:52
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Ενυδρείο 45 λιτρών με καθαρό πάτο.

Ακριβώς το ίδιο έχω και γώ - με τη διαφορά οτι υπάρχει μια μικρή λάμπα 11 Watt για να μπορώ να βλέπω κάπως καλύτερα όταν χρειάζεται.

Αλλά, κατα τη διάρκεια της καραντίνας ακολουθώ εντελώς αντίθετη πρακτική (όσον αφορά τα φάρμακα).

Οι αλλαγές νερού στη καραντίνα γίνονται με την ίδια συχνότητα με αυτών του "κανονικού" ενυδρείου. Εννοείται φυσικά οτι τα χαρακτηριστικά του νερού στη καραντίνα και στο "κανονικό" ενυδρείο είναι (όσο το δυνατόν) ίδια.

Στην καλύτερη περίπτωση, το νέο ψάρι μένει περίπου ενάμισι μήνα στη καραντίνα και αν δεν δείξει καποια ανησυχητικά συμπτώματα η σημάδια αρρώστιας, μεταφέρεται στο ενυδρείο. Αυτόν τον ενάμισι μήνα δεν χρησιμοποιώ καθόλου φάρμακα.

Στην περίπτωση που το ψάρι έχει κάτι, κατ' αρχήν χρησιμοποιώ μόνο αλάτι. Αν εξαντληθούν τα περιθώρια χρήσης αλατιού και μόνο εφ' όσον είμαι 1000% σίγουρος για το πρόβλημα του ψαριού... δεν ξέρω τι θα κάνω. Ευτυχώς δεν βρέθηκα ακόμα σε τέτοια θέση. Μόνο με το αλατάκι "έγινε η δουλειά" και μάλιστα μια χαρά.

Αν όμως συμβεί κάτι τέτοιο (εξαντληθούν τα περιθώρια χρήσης αλατιού και μόνο εφ' όσον είμαι 1000% σίγουρος για το πρόβλημα του ψαριού) κατ' αρχήν θα επιδιώξω την επιστροφή του ψαριού. Πράγμα μάλλον δύσκολο, οπότε θα χρησιμοποιήσω μόνο κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο ανάλογα με το πρόβλημα που έχει το ψάρι.

Σε κάθε περίπτωση, είτε μόνο με αλάτι είτε με χρήση κάποιου φαρμάκου, το ψάρι μένει στη καραντίνα τουλάχιστον ενάμισι μήνα μετά το πέρας της όποιας αγωγής.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01436 seconds with 11 queries