Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 10-03-04, 01:23
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Η ρητίνη είναι ένα σακουλάκι που έχει μέσα ρητίνες ιοντοανταλλαγής και υποψιάζομαι και λίγο ενεργό άνθρακα. Μπαίνει στο φίλτρο νερού και κατεβάζει την ολική σκληρότητα. Το πρόβλημα είναι ότι την κατεβάζει πολύ. Εμένα μου την έφτασε στο 0 μετά από 50 ώρες μέσα στο φίλτρο και αναγκάστηκα να προσθέσω νερό βρύσης στην αλλαγή νερού που έκανα.
Όσο αφορά τώρα το ΝΟ3 είναι 100 περίπου και μάλλον οφείλεται στα χάπια λιπάσματος πού πρόσθεσα στις ρίζες των φυτών. Αυτό τουλάχιστον μου είπανε. Δυστυχώς πέταξα τις συσκευασίες και δεν μπορώ να σας δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για τα δυο αυτά προϊόντα.

Σήμερα πρόσθεσα επιτέλους το CO2 καθώς και μερικά φυτά ακόμα. Μόλις είδα και τα πρώτα δυο σαλιγκαράκια. Το PH πρέπει να είναι 7.5, το τεστ δεν φαίνετε ικανό να δώσει ακρίβεια στις μετρήσεις. Προσανατολίζομε να αγοράσω ηλεκτρονικό πεχάμετρο του εμπορίου ή κάποιο από τις εταιρείες του χώ-ρου με έξοδο για ηλεκτροβαλβίδα στο CO2.
Μήπως ξέρετε κάποιο; Επίσης ψάχνοντας στο internet βρήκα ένα σωρό εταιρείες, και εκτός του χώρου με διάφορα τεστ νερού. Θα τα δω ποιο αναλυτικά αργότερα αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ καλύτερα από αυτά, τα απλοϊκά και χωρίς μεγάλη ακρίβεια στις μετρήσεις, των γνωστών εταιρειών για ενυδρεία.

Το ενυδρείο μου ομορφαίνει πολύ, μένει μόνο να αρχίσει να δουλεύει πλήρως ο κύκλος του βιό-τοπου.
Φιλιά από τον βόλο.
Σταμάτης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01385 seconds with 11 queries