Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 27-04-09, 22:09
corduroy27 Ο χρήστης corduroy27 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Δυστυχώς το Blue Dempsey δεν άντεξε. Πριν από δύο μέρες, το βρήκα νεκρό όταν ξύπνησα. Πιο πολύ λυπάμαι για την ταλαιπωρία που τράβηξε πάντως.
Τα υπόλοιπα ψάρια φαίνονται μια χαρά. Από την αρχή δηλαδή, (πιο συγκεκριμένα από τη δεύτερη μέρα), μόνο το Blue Dempsey έδειχνε ότι έχει πρόβλημα.
Υπάρχει λέτε περίπτωση να είχε κάτι που σε συνδυασμό με την αλλαγή περιβάλλοντος να επιβαρύνθηκε;
Από το λίγο που το θυμάμαι στο μαγαζί πριν το πάρω, βρισκόταν στο κάτω μέρος του ενυδρείου και δεν βόλτρε ιδιαίτερα.
Το προτίμησα όμως γιατί ήταν σημαντικά μεγαλύτερο από τα άλλα και είχε πιο έντονο χρώμα.

Άλλωστε οι τιμές στα τεστ παραμένουν οι ίδιες ακριβώς 3 μέρες μετά και είναι πολύ καλές νομίζω, (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και μάλιστα χωρίς αλλαγή νερού.
Βοηθήστε όμως λίγο σχετικά με το ποιές τιμές θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα στην δική μου περίπτωση, (που έχω ψάρια μέσα),
ώστε αν περάσουν ένα όριο, (που θα μου πείτε εσείς), να προβώ άμεσα σε αλλαγή νερού.
Ένα πράγμα που θέλω επίσης να ξέρω είναι αν θεωρείτε επιτακτική ανάγκη την καθημερινή χρήση
Stress Zyme, μιας και αν συνεχιστεί αυτό,
θα δώσω αρκετά χρήματα στο τέλος μόνο γι' αυτό το υγρό!!!

Ήδη έχω τελειώσει ένα μπουκάλι των 118ml και έχω ανοίξει άλλο.
Τις τελευταίες 2 μέρες δεν έχω ρίξει καθόλου και όπως είπα πιο πάνω οι τιμές από τα σημερινά τεστ είναι ακριβώς οι ίδιες που είχα και στην αρχή!!!
Ότι βλέπετε δηλαδή στο πρώτο post, το οποίο είπα αρχικά ότι θα ανανεώνω αλλά απ' ότι βλέπω δεν έχω αυτή τη δυνατότητα,
άρα θα πρέπει να ποστάρω ως "απάντηση", τυχών σημαντικές αλλαγές στο μέλλον...

Raven, δε χρειάζεται νομίζω να σου πω ότι το σύνολο των ψαριών είχε την "έγκριση" του πωλητή!!! Τέλος πάντων. Με δεδομένο ότι όλα τα ψάρια που έχω
αποκτούν ένα σεβαστό μέγεθος, βλέπω να δίνω κάποια στο μέλλον, όταν αρχίζουν να μεγαλώνουν. Αυτό που θέλω να κρατήσω όπως και να 'χει είναι το
Ancistrus Dolichopterus
, το οποίο μεγάλο θα είναι πολύ ωραίο και είναι από τα ψάρια που δεν είχα ως τώρα. Επίσης, ένα που σίγουρα θα δώσω είναι η αφρικάνα,
μιας και ο μόνος λόγος που την διάλεξα είναι για να κάνει χρωματική αντίθεση με το Blue Dempsey, χωρίς να ξέρω φυσικά ότι δεν ταιριάζουν μαζί.
Να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο δεν παίζει λόγο χώρου. Με δεδομένα λοιπόν όσα μου είπες για τις απαιτήσεις των Blue Dempsey, το σκεπτικό μου πλέων είναι
ότι αφού στρώσω το ενυδρείο μου και δώσω την αφρικάνα θα το γυρίσω σε ήμερα-ημιάγρια, (όπως παλιά), που έχω και περισσότερες επιλογές σε ψάρια που μου αρέσουν. Είδομεν...

Υ.Γ.1: Το ενυδρείο του Raven, είναι ένα από τα πιο όμορφα ενυδρεία που έχω δει ποτέ ! ! ! Συγχαρητήρια για την δουλειά σου.

Υ.Γ.2: Αν μπορεί κάποιος, ας διαγράψει την ΣΗΜΕΙΩΣΗ που γράφω με κόκκινα γράμματα στο κάτω μέρος της παρουσίασης, αφού δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω EDIT μετά από λίγη ώρα, άρα αυτό που γράφω δεν γίνεται. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01704 seconds with 11 queries