Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-09-16, 01:55
VelzeGR Ο χρήστης VelzeGR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2016
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Αρχάριος με 150 Λίτρα θέλει κοινωνικό...

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από αρκετά χρόνια από την τελευταία απόπειρα, είπα να ξαναδοκιμάσω, αλλά αυτή τη φορά είπα να το κάνω αργά, μεθοδικά και με όσο το δυνατόν καλύτερη προετοιμασία.

Το ενυδρείο έχει καθαρό όγκο νερού 140 λίτρα. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο ακόμα (φίλτρα κτλ). Πρώτα θέλω να έχω σαφή εικόνα για το τι ψάρια θα μπουν και μετά να βρω τα υπόλοιπα.

Αυτό που θέλω να φτιάξω είναι ένα ενυδρείο με 2-3 μικρά είδη ψαριών που ζουν σε ομάδες (10 ατόμων η κάθε ομάδα εκτός από κάποιες εξαιρέσεις), φυτεμένο με 2-3 είδη φυτών με μικρές απαιτήσεις φροντίδας, με φυσικά διακοσμητικά (πέτρες και ξύλα) και αν σηκώνει κάποιες γαρίδες red cherry. Το νερό του ενυδρείου θα είναι βρύσης συν το χημικό για την από-χλωρίωση. Τιμές νερού δεν γνωρίζω να σας πω καθώς δεν έχω προμηθευτεί υγρά test, εκτός και αν θεωρείτε πως είναι απολύτως απαραίτητο από τώρα.

Ψάρια που έχω ξεχωρίσει είναι:

Guppy
Cardinal Tetra
Neon Tetra
Bloodfin Tetra
White cloud mountain minnow
Cherry barb
Swordtail
Beckford Pencilfish
Gardneri Killifish
Platy (αυτά νομίζω πως πρέπει να είναι ζευγάρι αν δεν κάνω λάθος)
Cory catfish (αυτά είναι σε ομάδες 3-4 αν δεν κάνω λάθος)

Θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή των καταλληλότερων συγκατοίκων έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο αρμονική η συμβίωση τους. Από τα παραπάνω ψαράκια ξεχωρίζω λίγο το Swordtail (αλλά δεν είμαι και κολλημένος εκεί). Θα ήθελα τις προτάσεις σας για το ποια 3 είδη (αν θεωρείτε ότι τα σηκώνει ένα ενυδρείο με αυτά τα λίτρα ) αλλιώς 2 είδη και αν γίνεται να μπουν αργότερα και γαρίδες σε αυτό το συνδυασμό και πόσες.

Για τα φυτά και το στήσιμο θα επανέλθω μετά το κλείσιμο του κεφαλαίου ψάρια.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας εκ τον προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01514 seconds with 11 queries