Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 01-09-09, 11:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
με τα σφουγγάρια του για μηχανική φιλτρανση το σφουγγαρι κανει και βιολογικη φιλτρανση...

. Η πρώτη μου σκέψη, ήταν να τοποθετήσω στο πρώτο καλαθάκι του φίλτρου με σειρά από πάνω προς τα κάτω 1.filterwool 2. μπλε σφουγγάρι (χοντρό) 3. μπλε σφουγγάρι (λεπτό) και στο δεύτερο "καλαθάκι" να βάλω ένα διχτάκι με το βιολογικό υλικό.
Διαβάζοντας όμως στο forum, είδα ότι η πιο ενδεδειγμένη σειρά είναι 1.filterwool 2. μπλε σφουγγάρι (λεπτό) 3. βιολογικό υλικό 4. μπλε σφουγγάρι (λεπτό). Στην περίπτωση αυτή όμως θα χρειαστώ δύο διχτάκια αφού υπάρχουν τα δύο πλαστικά καλαθάκια, που κρατάνε τα υλικά στην σωστή θέση.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία :
Ερ. 1 Ποιος είναι ο ρόλος του τελευταίου μπλε σφουγγαριού; Είναι απραίτητο;προτιμω κι εγω μετα το siporax μου να εχω σφουγγαρι γιατι με τον καιρο επικαθονται στο siporax σωματιδια το ενα πανω στο αλλο και σχηματιζεται μουργα....βαζοντας σφουγγαρι στο τελευταιο επιπεδο την εμποδιζω να βγει στο ενυδρειο...προτιμω ομως επισης να εχω στο δευτερο επιπεδο και ενα χοντρο σφουγγαρι...γιατι οσο ειχα λεπτο βουλωνε γρηγοροτερα και ηθελε πιο συχνο καθαρισμα...θα σου προτεινα δηλαδη filter wool μετα χοντρο σφουγγαρι μετα λεπτο..μετα το siporax η substrat και μετα παλι λεπτο σφουγγαρι....
δε το προτεινω απο γνωση αλλα απο την προσωπικη μου εμπειρια...
Ερ. 2 Συμφωνείτε με την αύξηση του βιολογικού υλικού ή μήπως η αλλαγή υλικών μειώσει πολύ την ικανότητα μηχανικής φίλτρανσης και θα έχω πρόβλημα;αν δουλευει καλα το συστημα σου δε βλεπω λογο να το αλλαξεις...αν απο τηναλλη θες ισως να αυξησεις το βιοφορτιο και σε ανησυχει η βιολογικη φιλτρανση...αυξησε το....παντως νομιζω πως θα ειχες καλυτερη μηχανικη φιλτρανση αν ειχες ΚΑΙ σφουγγαρι και στα 2 σου φιλτρα...πιο γρηγορα περνα το νερο του ενυδρειου μεσα απο 2 φιλτρα...

* Έχω σκοπό να προσθέσω μία ακόμα λάμπα, ...................
Ερ. 3 Θα μπορούσα την λάμπα των 24 watt να την έχω αναμένει από το πρωί; Δε θέλω να έχω προβλήματα με άλγες αλλά ούτε και να αυξήσω τις απαιτήσεις των φυτών σε CO2 και λίπανση λόγω μεγάλης φωτοπεριόδου.αυτο δε νομιζω οτι μπορει να οσυ το εγγυηθει καποιος..θα το δεις εμπειρικα..και φυσικα ειναι ρισκο..αν ειναι να το δοκιμασεις παντως δοκιμασε το σταδιακα.

* Είμαι έτοιμος να τοποθετήσω ενός δίλιτρο μπουκάλι για την παροχή έστω και ελάχιστου DIY CO2. Έχω σκεφτεί να τοποθετήσω την έξοδο του σωλήνα του CO2 στην έξοδο του φίλτρου.
Ερ. 4 Ποια είναι η γνώμη σας, θα έχω καλή διάχυση ή θα χρειαστώ κάτι άλλο;θα εχεις ακομη καλυτερη διαχυση αν την τοποθετησεις στην εισοδο του φιλτρου

Περιμένω τις γνώμες σας...
περιμενε και αλλες γνωμες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01869 seconds with 11 queries