Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 16-08-11, 16:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george1995 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εχω ενα ενυδρείο 25 λίτρα με στρωμμένο φίλτρο. Ταίζω τα ψαράκια μου (2 γκάμπι που θα τα μεταφέρω σε λίγες μέρες σε μεγαλύτερο ενυδρείο) καθημερινά και κάνω αλλαγές νερού καθε μήνα περίπου. Ευτυχώς δεν εξατμίζεται πολύ νερό. Δεν έχουν πάθει τίποτα τα ψάρια μου. Στην αρχή πιστεύω πως χρειάζονται αλλαγές νερού συχνά αλλά όταν στρώσει το φίλτρο δεν είναι και τόσο απαραίτητες. Άλλωστε οι αλλαγές στρεσάρουν και τα ψάρια....
Οι αλλαγες στρεσαρουν τα ψαρια οταν το νερο της αλλαγης δεν ειναι σωστο ή οι παραμετροι (ph gh kh redox) στο νερο του ενυδρειου εχουν αλλαξει δραματικα απο την ελλειψη αλλαγων.

Το πιο συνηθες σε ενυδρειο χωρις συχνες αλλαγες νερου ειναι τα ψαρια που ηδη βρισκονται μεσα να εχουν συνηθίσει τις αλλαγμενες παραμετρους του νερου και να επιζουν (συνηθως οχι για πολυ και σιγουρα μακρυα απο το προσδοκιμο ζωης που μπορουν να φτασουν - τα νιτρικα και τα φωσφορικα κανουν αργα τη ζημια τους) αλλα οταν επιχειρησουμε να βαλουμε νεα ψαρια να τα χανουμε αμεσα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01283 seconds with 11 queries