Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 01-01-18, 09:32
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή χρονιά με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και φωτός . Ήθελα να ρωτήσω κάτι βασικό που είδα και διάβασα . Μία από τις καλύτερες πηγές πρωτείνης για τα χρυσόψαρα αλλα και αλλα ψαρια είναι ο ζωντανός κόκκινος γεοσκώληκας . Εμείς έχουμε κάδο κομπόστ μεγάλο 600 λίτρα και μέσα έχει άπειρους μεγάλους αλλά και μικρούς έως μικροσκοπικούς ζωντανούς γεοσκώληκες . Σήμερα δοκιμαστικά έπιασα έναν μεσαίου μεγέθους και τον ξέπλυνα με νερό ζωντανό και τον έριξα μέσα στο ενυδρείο με το subukin πήγε στο βυθό και σερνόταν . όταν τον πήρε χαμπάρι ο subukin μου τον άρπαξε και κυριολεκτικα μέσα σε κλασματα του δεπτερολεπτου τον ρούφιξε και τον εξαφάνισε και μετά το ψάρι έκανα σαν τρελό τιναζόταν και μασούσε το σκουλήκι για κανα λεπτο . Μετά από αυτο το γεύμα πρωτεινης έτρεχε συνέχεια ζωηρο πέρα δώθε στο ενυδρειο εμφανώς ικανοποιημένο από τη γεύση του σκουληκιου . Η ερώτηση μου είναι οτι το σκουλίκι μέσα στο σώμα του είχε κομπόστα-χωμα αφού στα σκουλίκια ρίχνω όλα τα φυτικά υπολείμματα από την κουζίνα + φύλλα απο τα φυλλοβολα δεντρα μας + κλαδεματα . Κάπου διάβασα ότι το σκουλήκι πρέπει αφού το πιασω να το αφήνω 1-2 μερες πριν το ταισω να αποβάλει την μικρή ποσότητα χώματος απο το σωμα του και επειτα να το ταισω . Πειραζει εαν το δίνω κατευθείαν από τον κάδο ? ή πρεπει να φευγει το λίγο χώμα που έχει μέσα στο έντερό του το σκουλήκι και μετα να το ταιζω ? Παντως το ψάρι δεν φάνηκε να πτοείται από το χώμα - κομπόστ .Επίσης διάβασα ότι και εμείς εαν φάμε από το έτοιμο κομπόστ δεν παθαίνουμε τίποτα εν αντιθέτως κάνει και καλό στον οργανισμό μας όπως και στα φυτα !!!
-------------------------
Πολύ καλήη συνταγή σου Τάκη έχω σκοπό να την επιχειρήσω με φρέσκα λαχανικά απο τον κήπο , γιατι δεν επιστευομαι αγοραστα με χημικα λιπασματα κ.λπ Παράλληλα θα εστιάσω στην πρωτεινη γιατι τώρα που είναι μικρά τη χρειάζονται περισσότερο έτσι ώστε σε 1-2 χρόνια να έχουν φτάσει κοντά στο τελικό τους μέγεθος .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 01-01-18 στις 19:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01584 seconds with 11 queries